Čerčany plánují vznik nového centra obce s radnicí

Vložil
ČTK
28.04.2008 21:45
Liberec

Čerčany (Benešovsko) - Čerčany na Benešovsku chtějí mít nové centrum obce. Podle územního plánu by mělo vzniknou na louce mezi hospicem a školou. Návrhy nového náměstí, které připravili studenti pražské architektury, jsou ode dneška vystaveny v čerčanském informačním centru.
    "Je to velice zajímavý pohled. Cílem výstavy je rozpoutat diskusi občanů", řekl ČTK starosta Karel Bárta. V současnosti obec nemá platnou koncepci řešení centrální zóny, kde by se mohly konat obecní veřejné aktivity a kde by byla budova nové bezbariérové radnice a další objekty občanské vybavenosti, například obchody, služby, kino, klubový prostor se sálem nebo kavárna.
    Radnice požádala o spolupráci katedru architektury stavební fakulty ČVUT Praha. Výsledkem je sedm urbanistických studií z dílny jejích studentů Tomáše Brixe, Ivety Hulanové, Kateřiny Kybalové, Marie Popovičové, Stanislava Ryšánka, Martiny Samcové a Tomáše Uhlíře. O svém pohledu na nové centrum obce budou autoři hovořit s  obyvateli 13. května v rámci ukončení výstavy.
    Na nové náměstí obec čeká od roku 1926. Z dochovaných dokumentů je zřejmá struktura cest a pozemků, která se respektuje i v současnosti. V územním plánu je mimo jiné i zóna pro vznik nového centra, v němž už vznikl nový hospic a v jeho sousedství se bude stavět kostel. Část zahrady u školy by se zase měla přeměnit na školní hřiště s  atletickým oválem.
    Nová podoba náměstí by mohla vzejít také ze soutěže O  cenu Petra Parléře, do níž se Čerčany přihlásily. Jejím vyhlašovatelem je obecně prospěšná Společnost Petra Parléře, která tímto způsobem podporuje rozvoj architektury a péči o životní prostředí. Prostřednictvím soutěže si mohou města objednat zpracování studií na zvolené téma. Výsledky budou vyhlášeny příští rok v lednu nebo únoru.
    Čerčany se do této soutěže zapojily už podruhé. Před třemi lety v ní získaly architektonickou studii rekonstrukce kulturního domu a jeho okolí. Zatím ji ale nezahájily. Čekají, až České dráhy dokončí modernizaci železničního koridoru a obcí pak přestane jezdit těžká technika.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
muhaha, nezlomní Čerčanští
Jakub Filip Novák
28.04.08 10:02
zobrazit všechny komentáře