ČD zmodernizují 65 nádraží; dnes zahájily práce na hlavním v Praze

Vložil
ČTK
14.12.2006 15:20
Praha

Praha - České dráhy chtějí v příštích letech zmodernizovat 65 velkých nádraží. Součástí projektu "Živá nádraží" je i rekonstrukce pražského hlavního nádraží, kterou dnes zahájila italská firma Grandi Stazioni. Investor nádraží zmodernizuje a za to jej bude mít 30 let v pronájmu. Podobně chtějí dráhy postupovat i u dalších nádraží, protože samy na rekonstrukce nemají potřebných několik miliard, uvedl při zahájení stavby generální ředitel ČD Josef Bazala.

    Příprava rekonstrukce největšího tuzemského nádraží trvala tři roky a stavební úpravy se protáhnou na pět let. V modernizované budově by mělo vzniknout 16.000 metrů čtverečních komerčních prostor pro občerstvení, obchody, ale i banky a další služby, uvedl manažer projektu a jednatel Grandi Stazioni ČR Andrea Odoardi. Projekt počítá i s rekonstrukcí nástupišť a Vrchlického sadů, které se nachází před nádražní budovou.
    Nádraží by mělo v budoucnu sloužit nejen cestujícím, ale i jako nákupní centrum. V současnosti stanicí projde 100.000 lidí. Tento počet by se měl po dokončení projektu zvýšit až na 150.000.
    Časově náročná bude zejména rekonstrukce zchátralé historické Fantovy budovy. Větší časové nároky si ale vyžádala i nutnost provádět rekonstrukci za plného provozu stanice. Stavební úpravy tak musely být rozděleny do čtyř postupných etap. Rekonstrukce vyjde na jednu miliardu korun a bude ji provádět stavební firma Metrostav.
    Současným stánkovým obchodníkům na nádraží končí smlouvy na dobu určitou nebo jsou ve výpovědní lhůtě a po etapách budou nádraží opouštět.
    Podle radního Prahy 1 Filipa Dvořáka nádraží v  současném stavu nepůsobilo jako dobrý soused pro své okolí. Rekonstrukce by podle něj měla tuto situaci zlepšit. Nádraží by se podle něj mělo stát hlavním uzlem nejen pro ČD, ale i městskou integrovanou dopravu a další dopravce.
    České dráhy uzavřely smlouvu s Grandi Stazioni před třemi lety. V rámci ní italský investor zrekonstruuje ještě stanice v Mariánských Lázních a Karlových Varech.
0 komentářů
přidat komentář

Související články