Brno chce převést vilu Tugendhat státu, ten ji má vrátit dědicům

Vložil
ČTK
30.01.2007 14:00
Brno

Brno - Město Brno chce převést vzácnou vilu Tugendhat do majetku státu, který by ji pak vydal dědicům původních majitelů. Rozhodli o tom zastupitelé, kteří uložili radním, aby zpracovali návrh převodu funkcionalistické vily. Město samo stavbu vrátit nemůže, neumožňuje to zákon o  napravení některých křivd způsobených holokaustem.

    Všechny politické kluby v zastupitelstvu se dnes shodly, že vilu je morálně správné vydat dědicům. Rozcházely se ovšem v názoru na způsob. Převod na stát navrhl primátor Roman Onderka (ČSSD). "Je to cesta, aby se mohlo uskutečnit vydání. Otázku restitucí vždy řešil v České republice stát," uvedl Onderka.
    Jednání zastupitelstva se zúčastnily i dvě dcery původních majitelů, manželů Tugendhatových. "Naším záměrem je ponechat vilu otevřenou pro veřejnost. Budeme se snažit o zajištění rychlé a profesionální rekonstrukce," řekla zastupitelům Daniela Hammer-Tugendhatová. Z rozhodnutí zastupitelů byla rozpačitá. "Je to nejasné řešení, moc tomu nerozumíme. Problém se jen přesunul na vyšší úroveň," řekla novinářům.
    Opoziční ODS v dvouhodinové debatě o osudu vily navrhovala, aby ji město na základě zákona o obcích Tugendhatovým neprodleně a bezúplatně darovalo. "Co bylo ukradeno, to má být vráceno," uvedl zastupitel Leo Venclík. Občanští demokraté se také obávali, že převod na stát zpozdí nutné opravy vily. "Přehazujeme ten horký brambor do cizí zahrádky," domnívá se zastupitel Petr Paulczynski.
    Koaliční strany nakonec prosadily Onderkův návrh, ODS se zdržela hlasování. Městská rada má do 15. února připravit podklady pro převod. V dokumentu, který bude poté předložen zastupitelstvu, musí být vyjasněny okolnosti převodu a také otázky financování oprav.
    Vila je od roku 2001 zapsána jako jediná česká stavba moderní architektury na seznam UNESCO. Stavbu v rezidenční čtvrti Černá Pole navrhl v roce 1928 německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Podle odborníků je unikátní prostorovou koncepcí, výběrem materiálu i zařízením.
    Její majitelé, manželé Gréta a Fritz Tugendhatovi, pocházeli z rodin významných textilních podnikatelů. Dům užívali do roku 1938, kdy rodina před nacisty emigrovala do Švýcarska a pak do Venezuely. Po obsazení Československa nacisty vilu zabavilo v roce 1940 gestapo, v roce 1945 ji jako majetek nacistů zabavil tehdejší československý stát.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Darování vily - proč ne ?
Chábera
31.01.07 07:15
Proč vilu nedarovat majitelům
Janek
01.02.07 07:15
zobrazit všechny komentáře

Související články