Anketa: Brňané chtějí, aby socha Jošta byla klasická

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
16.09.2009 12:25
Brno

Návrh Mariuse Kotrby
Brno - Jezdecká socha moravského markraběte a římského krále Jošta Lucemburského by se podle Brňanů měla podobat Myslbekovu svatému Václavovi z pražského Václavského náměstí. Obyvatelé města tak odpovídali v anketě. Uspořádala ji radnice současně s výstavou výtvarných návrhů, které do soutěže na podobu sochy poslali umělci. Výstavu navštívilo 1500 lidí, v anketě odpovídalo 400 z nich. Pro vítězný návrh Mariuse Kotrby nehlasoval ani jeden, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).

    Podle Rychnovského svědčí výsledky ankety o tom, že se radní rozhodli správně, když výrobu sochy nezadali. V červenci sochařskou soutěž definitivně ukončili, rozhodli o vyplacení odměn vítězům, ale dílo neobjednali. Soutěž se podle primátora Romana Onderky (ČSSD) bude možná opakovat příští rok.
    Vítězný návrh od Kotrby obhajovali odborníci. Například podle architekta Petra Hrůši nemůže socha divákům úlisně lahodit ani vyjadřovat konkrétní výraz, "protože ten až hraničí s kýčem". Radní však přiznali, že nemohli hlasovat pro něco, co se jim nelíbí.
    V anketě veřejnosti zvítězil s 87 hlasy návrh Jana Šebánka a Jana Kratochvíla. Vladař na něm sedí na koni a v ruce drží dravce - symbol ambicí, cílevědomosti a dravosti, které byly pro Joštovu osobnost charakteristické. Podle Rychnovského se však zároveň ukázalo, že laici mají i smysl pro abstraktní umění. Druhý skončil se 48 hlasy vítězný oblouk ze skla, v němž je ukryta silueta jezdce na koni a uprostřed něho stéká voda v jakési pohyblivé cloně.
    Vytvoření sochy Jošta Lucemburského (1351 až 1411) prosazoval bývalý primátor, dnes senátor Richard Svoboda (ODS). Kvůli záměru vyhlásil i veřejnou sbírku, na níž se sešlo 1,4 milionu korun. Náklady na vytvoření sochy se odhadují na deset milionů korun.
    Dílo měli zástupci města odhalit 1. října 2010 v den 600. výročí zvolení Jošta římským králem. Termín se nestihne.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
gratulace
poi
16.09.09 08:13
hlas lidu, hlas boží
Eva
16.09.09 10:09
Pomníková tvorba
J
29.09.09 05:58
zobrazit všechny komentáře

Související články