Brněnský Jošt se rychle stal místem schůzek i cílem turistů

Zdroj
Jan Tomandl
Vložil
ČTK
17.11.2015 11:30
Brno

Brno - Názory na estetickou kvalitu nové jezdecké sochy v Brně se sice liší, rychle se však stala novým místem schůzek i cílem turistů. Hloučky se kolem alegorie odvahy na Moravském náměstí tvoří v každou denní dobu. A ne jen kolem ní, ale také přímo pod sochou. Hruď a hlava koně totiž při pohledu z průchozího prostoru mezi jeho prodlouženýma nohama připomínají mužské intimní partie. Fotky z mobilních telefonů i několik týdnů po odhalení sochy plní sociální sítě.

U sochy, jež má zároveň připomínat moravského markraběte Jošta, si dávají schůzky nejen mladí lidé vyrážející za zábavou do centra, ale také pořadatelé veřejných shromáždění. Třeba svolavatelům dnešní akce Karta pro příštího prezidenta stačilo na Facebook napsat, že se potkají u Jošta. Více vysvětlovat nemusejí. Brňané už vědí, kde Jošta hledat, a to i přesto, že se někteří městští politici k soše staví rezervovaně.

"Socha je přijímaná rozporuplně a slyšíme na ni kontroverzní názory, ale je to pochopitelné. Každý má jiný vkus a já sama bych sochu takového designu nevybrala. Je to ale záležitost, která byla smluvně vázaná na vedení předchozího politického období, socha už byla vysoutěžená a vybraná dřív, takže nijak nesouvisí se současným vedením města," uvedla náměstkyně primátora Klára Liptáková.

Socha má několik přezdívek, lidé ji nejčastěji připodobňují k Donu Quijotovi, jiní ji kvůli dlouhým nohám nazývají Žirafa. Jako stylizovaný jezdec na žirafě také Jošt pronikl na etiketu speciální várky brněnského piva Lucky Bastard. Dostala název Lucky Jošt.

Sochu provázejí od počátku kontroverze. Soutěž se musela opakovat. Někteří odborníci kritizovali jak zadání spojující alegorii odvahy se zpodobněním markraběte Jošta, tak vítězný návrh Jaroslava Róny, který v minulosti s podobným konceptem neuspěl v Jihlavě. Róna sám uvádí, že se rozhodl k jezdecké soše odvahy přistoupit - jak jinak - s odvahou.

"Rozhodl jsem se odklonit od samotné historické osobnosti markraběte Jošta a spíše posunout do ohniska mého zájmu téma středověkého velmože, s nímž je neoddělitelně spojen ideál rytíře a rytířství jako jeden ze základních pilířů kultury a moci středověké křesťanské Evropy, jejíž samozřejmou součástí byly země české i moravské," popsal svůj koncept Róna.

I když jsou názory na sochu rozporné, dílo má nakročeno k tomu, aby se stalo jedním z novodobých symbolů Brna. Motiv se už dostal na oficiální suvenýry v prodejně Turistického informačního centra, třeba na plátěnou tašku. "Socha je zařazena také na prohlídkové trase s průvodcem," řekla mluvčí Turistického informačního centra Gabriela Peringerová.

Zda průvodce turistům ukáže i pikantní spodní perspektivu, není jisté. S určitostí se však dozvědí pár informací o moravském markraběti z pozdního středověku, kterému Brno ve 21. století věnovalo jezdeckou sochu v rytířském stylu, ač byl podle historiků spíše zdatným diplomatem a politikem bez skrupulí.

0 komentářů
přidat komentář

Související články