Za bojů v Sýrii bylo zničeno na 300 cenných památek

Vložil
ČTK
23.12.2014 14:10
Damašek - Za bojů v Sýrii, které trvají téměř čtyři roky, bylo zničeno nebo značně poškozeno skoro 300 vzácných kulturních památek. Je to patrné ze satelitních snímků syrského území.
    Mezi zničenými objekty jsou i památky zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Patří k nim čtvrti Halabu nebo Damašku, dále Palmýra a křižácký hrad Krak des Chevaliers.
    O stavu syrských památek informoval Institut vzdělávání a výzkumu OSN (UNITAR). Podle něj je 24 míst zničeno a 104 vážně poškozeno. Dalších 85 objektů utrpělo škody menšího rozsahu a u 77 památek je poškození možné, avšak nelze ho přesně posoudit.
    UNITAR pozorování rozdělil na 18 zón; v šesti z nich se nacházejí památky zařazené na seznam kulturního dědictví UNESCO. Jde o staré město v Halabu, o Busru na jihu Sýrie, o centrum Damašku, Palmýru, Krak a vesnice z antického a byzantského období na severu Sýrie.
    "To, co se tam děje, je smutné pro Sýrii a pro celý svět. Lidstvo přichází o dědictví staré tisíce let," řekl ředitel UNITAR Einar Bjorgo.
0 komentářů
přidat komentář