Ve Vídni je výstava českého kubismu, ukáže nábytek i architekturu

Vložil
ČTK
29.06.2009 17:40
Rakousko

Vídeň

Vídeň - Ve Vídni začíná 30. června výstava českého kubismu, která se koná v secesní budově muzea poštovní spořitelny Wagner:Werk. Do 29. srpna se tu budou moci návštěvníci seznámit s nábytkem i architektu- rou českých kubistů. Muzeum o tom informovalo na svých internetových stránkách. Podle agentury APA bude český kubistický nábytek v Rakousku k vidění vůbec poprvé.

    Výstava s názvem "cubiCZmus! Dekonstrukce moderny v Praze" představí práce Pavla Janáka, Josefa Gočára a dalších osobností. Vystavené exponáty pocházejí ze sbírek pražského Uměleckoprůmyslového muzea.
    Podle autorů výstavy pro představení českého kubismu neexistuje snad vhodnější prostředí než secesní budova vídeňské poštovní spořitelny. Prostor totiž přímo vybízí ke konfrontaci s hranatými výtvory českých tvůrců.
    Muzeum na stránkách uvedlo, že čeští kubisté rezignovali na funkčnost a účelnost. Jejich cílem byla nová forma, která odpovídala jejich filozofii. Nábytek rozložili na stavební díly a vytvořili tvary, které odporovaly statice. Šikmé a nakloněné části se musely vyztužit, aby unesly váhu objemných dílů, napsali autoři výstavy.
    Expozici si je možné prohlédnout od pondělí do pátku vždy od 9:00 do 17:00, v sobotu pak od 10:00 do 17:00. V neděli bude zavřená. Vstupné stojí pět eur (asi 130 korun). Děti, senioři, studenti a skupiny platí za lístek 3,5 eura (asi 90 korun).
0 komentářů
přidat komentář