V Bratislavě odhalili sochu Svatopluka, vůdce Velkomoravské říše

Vložil
ČTK
07.06.2010 08:55
Slovensko

Bratislava

Hliněný model sochy Svatopluka od Jána Kulicha
Bratislava - Na nádvoří před Bratislavským hradem byla včera odhalena jezdecká socha knížete Svatopluka, významného panovníka středověké Velkomoravské říše, která zahrnovala mimo jiné území dnešního Česka, Slovenska a Maďarska.
    Během slavnostního obřadu, který se uskutečnil pouhý týden před volbami, přinesli zástupci slovenských krajů do podstavce, na němž je nápis "Svatopluk - král starých Slováků", zeminu ze svých oblastí. Vedle několika stovek lidí včetně řady státních činitelů se ceremonie zúčastnili i slovenský prezident Ivan Gašparovič a premiér Robert Fico.
    Ten také ve svém projevu připomněl, že Svatopluk "tu byl dávno před svatým Štěpánem a svatým Václavem", tedy patrony Uherska a Čech. To prý neznamená, že se tím Slováci cítí nadřazení, ale je dokladem toho, že v oblasti jsou dlouho přítomní. A hodlají tak "mezi Tatrami a Dunajem a mezi Moravou a Tisou" být i v budoucnu.
    Část slovenských historiků umístění sochy za 270.000 eur (sedm milionů korun) na hradě kritizovala s tím, že není podložené, že by tato významná postava českých a slovenských dějin v Bratislavě skutečně kdy sídlila. Podle některých politologů navíc jde o další snahu vlády se zviditelnit těsně před volbami 12. června.
    Některé nelibé reakce vyvolalo i umělecké ztvárnění panovníka sochařem Jánem Kulichem, který byl hodně aktivní už za komunistického režimu. Jezdec na vzpínajícím se koni je například příliš malý pro tak mohutný podstavec, na kterém stojí, řekl deníku Pravda bývalý slovenský ministr kultury Ladislav Snopko.
    Bronzová socha i s podstavcem měří 7,8 metru a například o 60 centimetrů tak převyšuje sousoší se svatým Václavem na pražském Václavském náměstí.
    Svatopluk v druhé polovině 9. století ze svého nitranského knížectví ovládl Velkomoravskou říši, která kromě Čech, Moravy, Slezska a Slovenska zahrnovala i Lužické Srbsko na jihovýchodě dnešního Německa, jižní Polsko, západní část Ukrajiny a celé Maďarsko. V té době v oblasti vedli svou misi slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj.
18 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Svatopluk - král Česka?
Petr Skála
08.06.10 11:18
to Petr
stano
08.06.10 03:57
to Stano
Petr Skála
08.06.10 05:59
ad petr
karel
09.06.10 01:41
zobrazit všechny komentáře