Pritzkerovu cenu 2014 získal Shigeru Ban

Vložil
Petr Šmídek
25.03.2014 08:10
Shigeru Ban

Prestižní Priztkerova cena zůstává i pro letošní rok v Zemi vycházejícího slunce. Po ateliéru SANAA, který ocenění získal v roce 2010, navázal o tři roky později jejich učitel Toyo Ito a letos se k plejádě japonských architektů připojil také Shigeru Ban.
Šestapadesátiletý tokijský architekt získal odborné vzdělání v Americe: na západním pobřeží studoval SCI-Arc a na východě země byl žákem Johna Hejduka na Cooper Union. Po návratu do Japonska získal první pracovní zkušenosti v ateliéru Araty Isozakiho. Od poloviny 80. let provozuje vlastní ateliér, který se téměř výhradně pohybuje na poli experimentu. Zakázky však přicházejí ze dvou odlišných pólů. Na jedná straně se jeho kancelář zabývá levnými a lehce smontovatelným objekty pro oblasti postižené přírodní nebo humanitární katastrofou. Druhou tváří jeho tvorby jsou nákladně konstrukce výstavních pavilonů (Expo 2000 Hannover), galerií (Centre Pompidou Mety) nebo administrativních budov (Tamedia Curych).
České publikum si možná vybaví jeho japonský pavilon pro světovou výstavu Expo 2000 v Hannoveru, kde na klenuté papírové konstrukci spolupracoval s inženýrskou legendou Frei Ottem. Dalším nezapomenutelným projektem byl dočasný objekt Banova vlastního ateliéru parazitujícího na Centre Pompidou v Paříží (když navrhoval Centre Pompidou v Metách, aby to měl co nejblíže ke klientovi). V současnosti nejvíce pozornosti přitahuje pětipodlažní dřevostavba uprostřed Curychu, kde nepoužil jediný hřebík nebo vrut. Banova tvorba je osvěžující, objevná a zároveň má sociální přesah. Shigeru Ban je opravdovým pionýrem v konstrukčním a materiálovém experimentování snesoucí srovnání s Buckminsterem Fullerem nebo Jeanem Prouvé. Uvidíme, jak dlouho bude trvat, než Pritzkerovu cenu dostane další japonská hvězda Kengo Kuma.

Více informací k udělení Prizkerovy ceny >
0 komentářů
přidat komentář

Související články