Pritzkerovu cenu 2022 získal Francis Kéré

Zdroj
The Hyatt Foundation
Vložil
Tisková zpráva
15.03.2022 18:00
Diébédo Francis Kéré

Letošní Pritzkerova cena putuje do Berlína za architektem, pedagogem a společenským aktivistou Diébédo Francis Kéré pocházejícím ze západoafrického státu Burkina Faso (v překladu Země spravedlivých), který je jedním z nejméně vzdělaných a nejchudších národů světa. Je zemí bez pitné vody, elektřiny a infrastruktury, o architektuře ani nemluvě. Ve více než čtyřicetileté historii se Kéré stal prvním držitelem Pritzkerovy ceny původem z afrického kontinentu. Kéré prostřednictvím architektury posiluje a proměňuje místní komunity. Ve své tvorbě ctí závazek k sociální spravedlnosti, angažovanosti a inteligentní využívání lokálních materiálů v propojení s místním klimatem. Kéré působí v opomíjených afrických zemích zatížených omezeními a nepřízní osudu, kde zcela chybí architektura i základní infrastruktura. Staví školy, zdravotnická zařízení, komunitní bydlení, občanské budovy a veřejná prostranství v zemích, kde jsou nedostatkové zdroje. Význam jeho děl přesahuje hodnotu samotné stavby.

„Francis Kéré je průkopníkem architektury, která je udržitelná pro Zemi a její obyvatele. Působí v zemích s extrémním nedostatkem. Je stejnou měrou architektem i služebníkem, který zlepšuje životy a zkušenosti bezpočtu obyvatel v oblasti světa, na kterou se občas zapomíná. Prostřednictvím staveb, které prokazují krásu, skromnost, odvahu a invenci, a poctivostí své architektury Kéré s grácií naplňuje poslání této ceny“, dodává předseda Hayattovy nadace Tom Pritzker.

"Doufám, že změním paradigma, popostrčím lidi ke snění a podstoupení rizika. Ne proto, že jste bohatí, byste měli plýtvat materiálem. Není to proto, že jste chudí, že byste se neměli snažit vytvářet kvalitu. Každý si zaslouží kvalitu, každý si zaslouží luxus a každý si zaslouží pohodlí. Jsme vzájemně propojeni a obavy v oblasti klimatu, demokracie a nedostatku se týkají nás všech," říká Francis Kéré.

Předání ceny se uskuteční v létě v Marshallově budově patřící Londýnské ekonomické škole ekonomické (LSE), kterou v minulém roce dokončili irští Grafton Architects (mimochodem autorky Yvonne Farrell a Shelley McNamara jsou držitelky Pritzkerovy ceny z roku 2020).

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články