Německý režisér zkritizoval nové Slovenské národní divadlo

Vložil
ČTK
02.10.2007 10:00
Slovensko

Bratislava

Bratislava - Německý režisér Peter Konwitschny dnes před novináři zkritizoval technologickou zastaralost nové budovy Slovenského národního divadla, která byla otevřena teprve letos v dubnu. Podle režiséra, který právě připravuje páteční premiéru nové inscenace Pucciniho opery Madama Butterfly, by národní divadlo měli zavřít. Ministerstvo kultury slíbilo, že problém bude řešit.

    "V novém národním divadle existuje jeden prvek, kvůli kterému by se mělo zavřít, a tím je elektrické ovládání jevištní techniky. Je staré a musíme hledat odborníky, kteří jsou s to je opravit," řekl režisér.
    Opona se podle něj zasekla při každé zkoušce.
    "Úřady nad divadlem by si měly uvědomit, že to překáží práci a všechny stresuje," podotkl Konwitschny, považovaný za jednoho z nejkontroverznějších a nejtalentovanějších operních režisérů současnosti.
    SND prostřednictvím své mluvčí Zuzany Golianové reagovalo, že všechny problémy se průběžně řeší. Ministerstvo kultury připustilo, že do technologií v SND bude ještě třeba investovat.
    "Nová budova SND se stavěla dvacet let. V důsledku toho jsou některé technologické prvky zastaralé. Z toho plyne, že novou budovu je nutné technicky vylepšovat a zhodnocovat, k čemuž určitě během nadcházejícího období dojde," řekl resortní mluvčí Jozef Bednár.
    O problému se mluvilo už během dlouhého dokončování novostavby SND, které pohltilo stamiliony korun a během kterého technologie zastaraly. Budovu trápí i další problémy, které vedení SND chce vyřešit ještě během nynější první sezony.
    Konwitschny se SND naposledy spolupracoval před dvěma lety na opeře Evžen Oněgin, jejíž představení mohli loni v lednu vidět i diváci v Praze při hostování SND. Sice zkritizoval provozní problémy, ale pochválil kolegy. "Umělecká práce mi dělá velkou radost, dostal jsem hodně dobré zpěváky," řekl.
    Představitelé hlavních rolí Ľudovít Ludha a Pavol Remenár zase tvrdili, že režisér z nich dokázal vydolovat i to, co dříve ani netušili, že dokáží. Kromě nich v Madama Butterly zpívají i Eva a Dalibor Jenisovovi, Sergej Larin, Adriana Kohútková a další.
    Na jeviště SND přenesl Konwitschny inscenaci, která měla premiéru v roce 1992 ve Štýrském Hradci. Opera Giacoma Pucciniho vypráví sentimentální příběh mladé Japonky, která se zamiluje do cynického amerického důstojníka a z nešťastné lásky se nakonec zabije. Ale režisér tvrdí, že jeho inscenace vyvrací pověst kýče, která tuto operu provází.
    Nové sídlo SND se začalo stavět v roce 1986 s plánovanými náklady 874 milionů československých korun. Na finančně náročnou a architektonicky spornou stavbu však později došly peníze a dokončení se odkládalo. Nakonec se budova slavnostně otvírala až po 21 letech, celkové náklady se podle odhadů mezitím vyšplhaly na pět miliard korun (asi 4,2 miliardy Kč). Novostavba skýtá tři sály s 1700 místy k sezení, čímž je největší divadelní budovou na Slovensku.
0 komentářů
přidat komentář