Výstava znovu otevřela prostor pod Plečnikovým schodištěm

Zdroj
Petr Veber
Vložil
ČTK
27.06.2006 22:55
Praha

Praha - Síň pod Plečnikovým schodištěm v Jižních zahradách Pražského hradu se opět po šesti letech otevřela veřejnosti. Ode dneška do 29. října je tam instalována výstava abstraktních soch a objektů Jindřicha Zeithammla a jeho někdejší žačky Moniky Immrové.

    Kolekce nese název Dialogy a je podle informací z dnešní tiskové konference první z uvažovaného stejnojmenného cyklu, který má každoročně přes letní sezonu prezentovat ve znovu zpřístupněném prostoru současné umění. Na Hradě podle kurátorek projektu soudobé výtvarné umění, které ovšem "nemusí být nutně provokativní", ve výstavním programu citelně chybělo.
    Klenutý prostor pod schodištěm vedoucím do Rajské zahrady Pražského hradu vznikl při úpravách plánovaných v letech 1920 až 1931 slovinským architektem Josipem Plečnikem.
    Sedmapadesátiletý Zeithamml s šestatřicetiletou Immrovou vybírali pro daný jedinečný prostor díla tak, aby se s ním pojila v jeden celek a aby korespondovala velikostí, formátem, materiálem, tvarem a barvami i sama mezi s sebou. Na instalaci objektů se sami podíleli.
    "Nemám pocit, že by někde něco 'přečnívalo'. A mám radost, ze zjištění, že moje věci vedle děl pana Zeithammla obstojí," řekla ČTK Immrová.
    Na příští jaro chystá mladá umělkyně samostatnou výstavu do Olomouce. Zeithamml se má představit v srpnu ve Frýdku-Místku a počátkem příštího roku v německém městě Pasově. Oba nyní - do 29. července - současně vystavují ještě v galerii Bayer & Bayer v Řetězové ulici v Praze.
0 komentářů
přidat komentář