kruh zima 2022: Petr Hájek a Jan Hřebejk - nový termín

Jak ovlivňuje architektura film a film architekturu?

Pořadatel
Kruh, z.s.

Místo konání
kino Přítomnost – Siwiecova 1839/1, Praha 3

Začátek
čt 20.1.2022 19:30

Odkaz
www.kruh.info ...
Přednášky

Praha

Žižkov

Petr Hájek
Petr Hájek ArchitektiVložil
Tisková zpráva

zpět na článek
Letošní cyklus našich přednášek zahájí český architekt a profesor na FA ČVUT Petr Hájek, který v Kruhu vystoupil již úplně na počátku přednáškových cyklů a to v roce 2002 s ateliérem HŠH. Patří mezi inovativní architekty současnosti a každý jeho návrh vyvolává diskuse v rámci oboru, ale i mezi veřejností. Dlouhodobě se zabývá způsoby rekonstrukce, recyklace a transformace v architektuře. V nadcházející přednášce otevře nejen tato témata, ale i jeho vztah k jiným oborům.

Do dialogu v Kruhu si přizve známého režiséra českých filmů Jana Hřebejka.
Jan Hřebejk realizoval řadu divácky úspěšných a oceňovaných celovečerních filmů, mezi které patří například Šakalí léta, Pelíšky nebo Musíme si pomáhat, za které získal řadu ocenění.

Tento lednový dialog otevře témata mezioborové inspirace a vzájemného prolínání profesí. Petr Hájek a Jan Hřebejk budou společně diskutovat o mezioborové spolupráci – jak se navzájem ovlivňují film a architektura, jakou roli hraje architektura ve filmu a jakou naopak film v architektuře. Dvojice přednášejících se také bude věnovat tématu rekonstrukce, způsobům transformace a recyklace, a to nejen v architektuře.

Petr Hájek (1970, Karlovy Vary) je absolventem FA ČVUT (1995) a Školy architektury AVU (1998) v Praze. V roce 1998 spoluzaložil architektonickou kancelář HŠH architekti a v roce 2009 kancelář Petr Hájek ARCHITEKTI. K jeho nejznámějším realizacím například patří: Horní náměstí v Olomouci, Jiřské náměstí na Pražském hradě, Arcidiecézní muzeum Olomouc, rodinné domy Vila v Berouně, Hermína a Chameleon, Expozice národního pavilonu La Biennale di Venezia 2016, KCEV, Revitalizace Zámeckého návrší v Litomyšli (jízdárna, kočárovna, konírna, stáj, stan, park), rekonstrukce Vodárenské věže v Praze 7, Centrum současného umění DOX+ a další. Za svou práci byl opakovaně oceněn našimi i zahraničními cenami. Působí jako pedagog na FA ČVUT v Praze, kde byl jmenován profesorem, a na VŠVU v Bratislavě. Je předsedou představenstva nadačního fondu Art-Now, zakladatelem sdružení LEA–Laboratoř Experimentální Architektury, členem redakční rady časopisu INTRO. Je autorem publikací Anastomosis, Diagramy 03, urbo kune atd. Vystavuje v ČR i v zahraničí: space house, /anastomosis/ propojené město, Diagramy, Carefor Architecture, GALEGION utopické město, Principy.

Jan Hřebejk je filmový, divadelní a televizní režisér. V roce 1991 dokončil studium scenáristiky a dramaturgie na FAMU, kde během studií na konci 80. let zrežíroval ve vlastní produkci dva krátkometrážní snímky. Od roku 1997 se věnuje i divadelní režii (mezi jeho nejproslulejší inscenace patří Výstřely na Broadwayi). Realizoval řadu divácky úspěšných a oceňovaných celovečerních filmů a seriálů, mezi které patří například Šakalí léta, Pelíšky, nebo Učitelka. Za jeden z jeho nejlepších filmových počinů je považován snímek Musíme si pomáhat, který získal celkem 6 Českých lvů a dokonce nominaci na Oscara.

Během tohoto večera také pokřtíme naši novou publikaci věnovanou progresivní belgické architektuře. Sedmý sborník Texty o architektuře 19 představuje soubor rozhovorů, článků a přepisů přednášek zaměřených na současnou vlámskou architekturu a vychází z cyklu Belgická inspirace, který Kruh pořádal v roce 2019. V knize jsou zastoupeni například architekti Jan de Vylder a Xaveer De Geyter, studia BC architects a Rotor nebo také progresivní statik Guy Mouton.
Děkujeme, že s námi i architekturou zůstáváte nadále a těšíme se na vaši přízeň i v tomto roce.
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.