Fabrika zimní 2020

Vernisáž ateliérových projektů odevzdaných v ZS na FA ČVUT

Pořadatel
FA ČVUT, Spolek posluchačů architektury SPA

Místo konání
Fakulta architektury ČVUT v Praze

Začátek
po 13.1.2020 12:00

Konec
pá 24.1.2020 22:00

Vernisáž
čt 16.1.2020 18:00

Odkaz
https://www.facebook ...
Výstavy

Praha

DejviceVložil
Tisková zpráva
Vernisáž s názvem Fabrika představí ve čtvrtek 16. ledna 2020 od 18.00 hodin všechny projekty, které na fakultě v průběhu zimního semestru vznikly. Svým rozsahem a plochou jde o největší akci svého druhu v České republice. Na sedmi podlažích bude v 56 ateliérech vystaveno více než 1 000 semestrálních projektů studijních oborů Architektura a urbanismus, Design a Krajinářská architektura.
Fabrika je jednou z nejvýraznějších veřejných událostí roku na fakultě. Co výstavě předchází? Kromě povinných přednášek si na začátku každého semestru studenti volí také ateliér. Rozhodují se podle jeho zadání, které bývá pokaždé jiné, a podle vedoucího ateliéru. Následuje pohovor nad portfoliem. V případě přijetí se student celý semestr zabývá zadaným tématem, hledá k němu informace, zkoumá lokalitu, absolvuje workshopy i exkurze. Poté jej čekají hodiny v dílnách, kde vytváří model svého návrhu, při výuce v ateliéru, klikání myší u počítače, diskuse s vedoucí ateliéru i spolužáky. Práce končí společnou výstavou přímo v ateliéru a hodnocením, tzv. kritikami.
Jaká témata ateliéry pokrývají? Studenti se zde zabývají tvorbou prostoru, hledají vhodné tvary a materiály pro svůj návrh. Mnozí pracují s přesahem architektury do dalších oborů, a nabízí možné odpovědi na aktuální společenská témata. „Právě práce na ateliérovém projektu je pro studenty v rámci studia nejdůležitější, časově nejnáročnější a zároveň nejprestižnější“, říká jeden z nich, Marek Wagner.
V ateliérech Kohout - Tichý a Stempel – Beneš studenti probírali potenciál okolí nové stanice metra D v Praze 4 – Libuši, v ateliéru památkového architekta Václava Girsy vytvářeli návrhy na obnovu a dostavbu areálu bývalé kláštera v Tuchoměřicích, v ateliéru Fingerová – Grohmannová rehabilitovali Centrální park sídliště Ďáblice nebo v ateliéru Karel pracovali se sklem. „Dostali jsme skleněnou desku o rozměru 700x700x4 mm a měli z ní něco navrhnout. Někteří desku rozbili a pak z jejích kousků lepili mísu, já jsem desku rozřezala na obdélníkové pásy, které jsem poskládala přes sebe a hrou světla a odlesků jsem vytvořila zajímavé efekty,“ říká studentka designu Emma Závodská.
Fabrika je podle výkladového slovníku velká průmyslová budova, kde lidé ručně nebo na strojích vyrábí výrobky ve velkém množství. „Fabrika v případě Fakulty architektury ČVUT je výstavou výrobků z továrny na architekturu,“ říká Filip Chládek ze Spolku posluchačů architektury.
Výstavu ateliérových projektů je možné shlédnout kdykoliv v otevírací době fakulty od 14. do 24. ledna 2020. Fakulta architektury ČVUT, Thákurova 9, Praha 6, je otevřena od pondělí do pátku mezi 6.30 a 22 hod. a v sobotu mezi 8.00 a 20.00 hod. Vstup na akci je zdarma.

Témata vybraných zadání ateliérů v zimním semestru 2019/2020
Ateliér Hradečný – Hradečná – Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy
Ateliér Juha – Centrum akutní medicíny v nemocnici Na Bulovce
Kohout - Tichý a Stempel – Beneš se studenti zabývali potenciálem okolí nové stanice metra D v Praze 4 – Libuši
Ateliér Klokočka – Praha Žižkov – kde bude mít své centrum?
Ateliér Kolařík – Palmovka Dérive
Ateliér Kordovský – Areál Strahovských kolejí
Ateliér Koucký – Bytový dům Pod Slovany/Na Moráni
Ateliér Krátký – Marques – Galerie současného umění
Ateliér Lampa – Vodácká loděnice Braník
Ateliér Suske – Tichý – Konverze průmyslového areálu Pragovka – Vysočany
Ateliér Šestáková – Dvořák – Výtoň, Praha 2, doplnění obytných bloků v návaznosti na předpolí železničního mostu
Ateliér Fingerová – Grohmannová – Rehabilitace Centrálního parku sídliště Ďáblice


Celkem 56 ateliérů na sedmi podlažích představuje výsledky semestrální práce studentů studijních oborů Architektura a urbanismus, Krajinářská architektura a Design. Jednotlivá zadání budou zveřejněna na zdi facebookové události.

Architektura a urbanismus
2. podlaží – 1. ročník
5. až 7. podlaží – 2. až 5. ročník

Krajinářská architektura
2. podlaží – 1. ročník
6. podlaží – 2. až 5. ročník

Design
4. podlaží – 1. ročník
4. a 5. podlaží
0 komentářů
přidat komentář

Související články