Fabrika zimní 2020

Vernisáž ateliérových projektů odevzdaných v ZS na FA ČVUT

Pořadatel
FA ČVUT, Spolek posluchačů architektury SPA

Místo konání
Fakulta architektury ČVUT v Praze

Začátek
po 13.1.2020 12:00

Konec
pá 24.1.2020 22:00

Vernisáž
čt 16.1.2020 18:00

Odkaz
https://www.facebook ...
Výstavy

Praha

DejviceVložil
Tisková zpráva

zpět na článek
Vernisáž s názvem Fabrika představí ve čtvrtek 16. ledna 2020 od 18.00 hodin všechny projekty, které na fakultě v průběhu zimního semestru vznikly. Svým rozsahem a plochou jde o největší akci svého druhu v České republice. Na sedmi podlažích bude v 56 ateliérech vystaveno více než 1 000 semestrálních projektů studijních oborů Architektura a urbanismus, Design a Krajinářská architektura.
Fabrika je jednou z nejvýraznějších veřejných událostí roku na fakultě. Co výstavě předchází? Kromě povinných přednášek si na začátku každého semestru studenti volí také ateliér. Rozhodují se podle jeho zadání, které bývá pokaždé jiné, a podle vedoucího ateliéru. Následuje pohovor nad portfoliem. V případě přijetí se student celý semestr zabývá zadaným tématem, hledá k němu informace, zkoumá lokalitu, absolvuje workshopy i exkurze. Poté jej čekají hodiny v dílnách, kde vytváří model svého návrhu, při výuce v ateliéru, klikání myší u počítače, diskuse s vedoucí ateliéru i spolužáky. Práce končí společnou výstavou přímo v ateliéru a hodnocením, tzv. kritikami.
Jaká témata ateliéry pokrývají? Studenti se zde zabývají tvorbou prostoru, hledají vhodné tvary a materiály pro svůj návrh. Mnozí pracují s přesahem architektury do dalších oborů, a nabízí možné odpovědi na aktuální společenská témata. „Právě práce na ateliérovém projektu je pro studenty v rámci studia nejdůležitější, časově nejnáročnější a zároveň nejprestižnější“, říká jeden z nich, Marek Wagner.
V ateliérech Kohout - Tichý a Stempel – Beneš studenti probírali potenciál okolí nové stanice metra D v Praze 4 – Libuši, v ateliéru památkového architekta Václava Girsy vytvářeli návrhy na obnovu a dostavbu areálu bývalé kláštera v Tuchoměřicích, v ateliéru Fingerová – Grohmannová rehabilitovali Centrální park sídliště Ďáblice nebo v ateliéru Karel pracovali se sklem. „Dostali jsme skleněnou desku o rozměru 700x700x4 mm a měli z ní něco navrhnout. Někteří desku rozbili a pak z jejích kousků lepili mísu, já jsem desku rozřezala na obdélníkové pásy, které jsem poskládala přes sebe a hrou světla a odlesků jsem vytvořila zajímavé efekty,“ říká studentka designu Emma Závodská.
Fabrika je podle výkladového slovníku velká průmyslová budova, kde lidé ručně nebo na strojích vyrábí výrobky ve velkém množství. „Fabrika v případě Fakulty architektury ČVUT je výstavou výrobků z továrny na architekturu,“ říká Filip Chládek ze Spolku posluchačů architektury.
Výstavu ateliérových projektů je možné shlédnout kdykoliv v otevírací době fakulty od 14. do 24. ledna 2020. Fakulta architektury ČVUT, Thákurova 9, Praha 6, je otevřena od pondělí do pátku mezi 6.30 a 22 hod. a v sobotu mezi 8.00 a 20.00 hod. Vstup na akci je zdarma.

Témata vybraných zadání ateliérů v zimním semestru 2019/2020
Ateliér Hradečný – Hradečná – Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy
Ateliér Juha – Centrum akutní medicíny v nemocnici Na Bulovce
Kohout - Tichý a Stempel – Beneš se studenti zabývali potenciálem okolí nové stanice metra D v Praze 4 – Libuši
Ateliér Klokočka – Praha Žižkov – kde bude mít své centrum?
Ateliér Kolařík – Palmovka Dérive
Ateliér Kordovský – Areál Strahovských kolejí
Ateliér Koucký – Bytový dům Pod Slovany/Na Moráni
Ateliér Krátký – Marques – Galerie současného umění
Ateliér Lampa – Vodácká loděnice Braník
Ateliér Suske – Tichý – Konverze průmyslového areálu Pragovka – Vysočany
Ateliér Šestáková – Dvořák – Výtoň, Praha 2, doplnění obytných bloků v návaznosti na předpolí železničního mostu
Ateliér Fingerová – Grohmannová – Rehabilitace Centrálního parku sídliště Ďáblice


Celkem 56 ateliérů na sedmi podlažích představuje výsledky semestrální práce studentů studijních oborů Architektura a urbanismus, Krajinářská architektura a Design. Jednotlivá zadání budou zveřejněna na zdi facebookové události.

Architektura a urbanismus
2. podlaží – 1. ročník
5. až 7. podlaží – 2. až 5. ročník

Krajinářská architektura
2. podlaží – 1. ročník
6. podlaží – 2. až 5. ročník

Design
4. podlaží – 1. ročník
4. a 5. podlaží
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.