Zrekonstruovaný Veigertovský dům v Kolíně nabídne novou expozici

Vložil
ČTK
09.03.2017 08:05
Kolín

Kolín - Na Karlově náměstí v Kolíně se dnes veřejnosti otevřel zrekonstruovaný Veigertovský dům. Rekonstrukce trvající dva roky stála Středočeský kraj přes sto milionů korun. Z Veigertovského domu se stala hlavní budova Regionálního muzea v Kolíně. Návštěvníci mohou ode dneška zároveň navštívit výstavu stovky nejcennějších předmětů ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně a jeho poboček - Podlipanského muzea v Českém Brodě a Muzea Kouřimska v Kouřimi.


Slavnostního otevření Veigertovského domu se zúčastnilo zhruba tisíc lidí. "Jsem rád, že je o slavnostní otevření takovýto zájem. Je vidět, že to lidi zajímá a že jsou za muzeum rádi," řekl starosta Kolína Vít Rakušan (STAN).

Veřejnosti jsou zatím přístupné pouze některé prostory domu. V ostatních se připravuje instalace expozic. Návštěvníci tak uvidí prostory muzejního obchodu, víceúčelový sál v novostavbě, výstavní sál s výstavou Poklady ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně, místnost pro pořádání lektorských programů a zrestaurované chodby a schodiště v historické části budovy. Lidé budou moci také nahlédnout do jedné z reprezentativních místností v prvním patře, kde byla obnovena nástropní výmalba z počátku 19. století.

V expozici návštěvníci uvidí přibližně sto nejcennějších předmětů ze sbírkových fondů muzea, řada z nich prošla náročným restaurováním. Některé předměty jsou vystavené poprvé. K vidění budou umělecká díla, historické, uměleckořemeslné, numismatické a národopisné památky, archeologické nálezy a exponáty z entomologické sbírky.

Do Veigertovského domu se přestěhují kanceláře zaměstnanců muzea a informační centrum, které teď sídlí v ulici Na Hradbách.

Veigertovský dům na Karlově náměstí v Kolíně byl postaven ve druhé polovině 13. století. Na konci 15. století byl jeho majitelem Jakub Krčín starší z Jelčan, děd slavného rybníkáře Jakuba Krčína z Jelčan. V první třetině 18. století dům vlastnil městský úředník a pozdější správce radovesnického panství Pavel Samuelis. V té době byla uskutečněna barokní přestavba. V 18. století a na začátku 19. století byl dům majetkem zámožné rodiny Veigertovy. Do dnešní pozdně klasicistní podoby jej nechal přestavět v roce 1863 obchodník Josef Turnau.

Muzeum ve Veigertovském domě bude otevřeno od úterý do pátku od 09:00 do 17:00, o víkendu od 10:00 do 17:00. Základní vstupné stojí 30 korun, děti, studenti a důchodci zaplatí 15 korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články