Výstava představí Rothmayerovu vilu na fotografiích

Vložil
ČTK
08.06.2017 08:20
Praha

Otto Rothmayer

Praha - Fotografie pražské Rothmayerovy vily, známé modernistické památky, vystavuje ode dneška nedávno zřízené Studijní a dokumentační centrum Norbertov. To se nachází nedaleko slavné Müllerovy vily ve Střešovicích a má seznamovat veřejnost s moderní architekturou i životním stylem. Fotograf Martin Polák dokumentoval Rothmaeyrovu vilu od roku 2014, kdy přešla do správy Muzea hlavního města Prahy.


Do konce roku 2016 pořídil několik sérií fotografií zachycující přeměnu obytného domu v instalovanou památku. Výstava nabídne výběr z těchto fotografií.

Pražské muzeum v Rothmayerově vile připravilo expozici Příběh jednoho domu a jedné rodiny. Připomíná osobitý styl Otto Rothmayera a chce navodit atmosféru životního, pracovního i uměleckého prostředí, které Rothmayer vytvořil spolu se svou manželkou, textilní výtvarnicí a propagátorkou moderního životního stylu Boženou Rothmayerovou.

Rothmayer (1892 až 1966) patří ke generaci architektů první poloviny 20. století. Jeho život a tvorba je úzce spojena s osobností uznávaného slovinského architekta Josipa Plečnika, s nímž spolupracoval zejména na úpravách Pražského hradu. Souběžně Rothmayer projektoval i pro soukromé objednavatele, především v Praze.

Je autorem tří rodinných vil, několika pomníků a spolupracoval také na Plečnikově vinohradském kostele. Inspirace středomořskou tradicí, kterou zprostředkovával na českém území Plečnik, se odráží i na architektonické podobě vlastní Rothmayerovy vily z let 1928 a 1929. Asketická podoba vily se omezuje na základní tvary kvádru a válce, který ukrývá schodiště.

Rothmayerova rodina žila ve vile až do roku 2008. Tehdy architektův syn pod podmínkou rekonstrukce a zpřístupnění prodal vilu Praze.
0 komentářů
přidat komentář

Související články