Zloději ukradli oplechování Minaretu v Lednici

Vložil
ČTK
08.09.2014 21:40
Lednice (Břeclavsko) - Zloději minulý týden ukradli oplechování jedné z nejznámějších památek v Lednici na Břeclavsku. Na tamním Minaretu odcizili zejména oplechování a způsobili škodu 150.000 korun. Využili toho, že se památka rekonstruuje, řekla ČTK břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.
    Zloději podle ní nejdříve odstranili řetěz s visacím zámkem u vjezdové brány a s vozidlem vjeli do parku. Přijeli až k rozhledně, která se nyní rekonstruuje. Využili lešení, po kterém vylezli na střechu, a postupně začali vytrhávat měděné plechy.
    "Podařilo se jim získat nově položené oplechování z části pultové střechy a pak odcizili původní plechy ze dvou kopulí. Bez povšimnutí nenechali ani měděné koruny ze všech čtyř kopulí," uvedla Haraštová. Policie po zlodějích pátrá.
    Letošní plánované opravy Minaretu vyjdou na 14 milionů korun. Byl ve velmi špatném stavu. Měl poničené krovy, fasádu a patrně nejnáročnější bylo zajištění jeho statiky. Věž stojí v lužní krajině na zhruba 500 dubových pylonech zaražených do země. Před opravou byly ve zdech třícentimetrové trhliny.
    Minaret patří k saletům Lednicko-valtického areálu. Jsou to objekty, které nechala knížecí rodina Lichtenštejnů postavit, aby krášlily zámecký park. Lednický zámek je nejnavštěvovanější památkou na Moravě. Ročně jím projde pře 320.000 turistů z celého světa. Zámek je i s parkem a jeho salety zapsán od roku 1997 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
0 komentářů
přidat komentář

Související články