Zelení: Firmu, která opraví Tugendhat, musíme vybrat podle ceny

Vložil
ČTK
27.11.2008 15:40
Brno

Brno - Ve výběrovém řízení na firmu, která zrestauruje brněnskou památkově chráněnou vilu Tugendhat, by hlavním kritériem měla být cena. V městské radě to budou prosazovat zelení, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Martin Ander (SZ). Podle něj lze jedině tak zajistit, aby výběrové řízení bylo transparentní a proti jeho výsledku se neodvolávali neúspěšní účastníci. Právě odvolávání, soudní a právní spory zdržely předchozí pět let staré výběrové řízení. Nakonec bylo zrušeno.

    "Budeme bojovat, aby kritériem s nejvyšší váhou byla cena rekonstrukce," řekl Ander. Podle něj se v soutěži objeví i další kritéria, především termín. Nedovede si ale představit, že by nejvyšší váhu mělo například datum zahájení stavebních prací. To by podle něj přímo zvýhodnilo firmu Omnia, která vyhrála předchozí zrušenou soutěž a na obnovu vily Tugendhat má zpracovanou projektovou dokumentaci.
    "Pokud budou kritéria zadaná tak, že by mohla vyvolávat pochybnosti o rovném přístupu, někdo podá určitě námitku k antimonopolnímu úřadu," řekl Ander. Pak by se podle něj lapálie s protahovaným výběrovým řízením mohla opakovat.
    O vyhlášení výběrového řízení přímo na stavební firmu, která si má zajistit projekt odsouhlasený památkáři, rozhodli radní tento týden. Podle nich se tak podaří zkrátit termíny, které by musela radnice dodržet v případě dvou po sobě jdoucích soutěží. "Princip soutěže, že se bude soutěžit komplexně projekt i stavební práce, takzvaně stavbu na klíč, už jsme si vyzkoušeli na jiných brněnských stavbách. Tímto způsobem se například soutěžila rekonstrukce spalovny," řekl Ander. Podle něj je to výhodné z pohledu ceny. Dodavatel garantuje, že v případě určité technologie zhotoví zakázku za předem danou sumu peněz.
    Vilu Tugendhat spravuje Brno od poloviny 90. let, její památková obnova se plánuje osm let. S restaurátorskými ani stavebními pracemi se však kvůli sporům účastníků soutěže na projektanta dosud nezačalo. Vila je jedinou českou stavbou moderního umění zapsanou na seznamu UNESCO a jedinou takovou památkou z Brna. Oddalování oprav loni vyburcovalo potomky původních majitelů, kteří zažádali o vrácení vily. Zastupitelé to odmítli.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
kriteria tendru
Pol
27.11.08 06:42
...no jo,...
ondrejcisler
27.11.08 11:28
zobrazit všechny komentáře

Související články