Zaorálek chce v pátek v Olomouci zklidnit situaci v Muzeu umění

Vložil
ČTK
04.09.2019 15:15
Olomouc


Olomouc - Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) přijede v pátek do Olomouce řešit problémy kolem Muzea umění, které nastaly v době působení jeho předchůdce na ministerstvu Antonína Staňka (ČSSD). Hlavním cílem Zaorálkovy návštěvy bude jednání se zástupci muzea a řešení situace s ředitelem muzea Michalem Soukupem, kterého Staněk odvolal z funkce. Výpověď ale Soukup podle informací ČTK dosud nepřevzal. Ministr v Olomouci plánuje také veřejnou debatu, řekl dnes ČTK mluvčí muzea Tomáš Kasal.


"Nerad chodím kolem horké kaše a vím, že v Olomouci je situace kolem Muzea umění a SEFO (Středoevropského fóra) dost vyhrocená. Chci ji zklidnit. A hlavně se pobavit s místními a získat informace z první ruky. Proto bych rád pozval nejen odbornou veřejnost, ale všechny Olomoučany na setkání ve Vlastivědném muzeu. Probereme společně SEFO i další důležitá témata spojená s kulturou," uvedl Zaorálek.

Beseda s veřejností začne v pátek v 18:00 v olomouckém Vlastivědném muzeu, tedy mimo prostory Muzea umění.

Ředitele olomouckého Muzea umění někdejší ministr Staněk odvolal 18. dubna. Soukup ale jeho rozhodnutí podle informací ČTK dosud osobně nepřevzal, byl na nemocenské a v pondělí nastoupil na dovolenou. Staněk přitom 3. července vyhlásil na jeho místo výběrové řízení. Pracovníci muzea, jehož zřizovatelem je ministerstvo kultury, tak od Zaorálkovy návštěvy očekávají, že se otázka platnosti Soukupova odvolání vyřeší.

Staněk odvolání Soukupa odůvodnil jeho selháním při přípravě a řízení projektu stavby Středoevropského fóra (SEFO) v období od září 2018 do dubna 2019. Vytkl mu údajně předražené nákupy pozemků, podobu žádosti o evropské dotace a nesrovnalosti v dokumentech k projektu. Na Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala podal trestní oznámení. Oba popřeli, že by se dopustili čehokoliv protiprávního. Trestní oznámení řeší státní zástupkyně z olomoucké pobočky krajského státního zastupitelství.

Staňkův krok vyvolal v olomouckém muzeu velkou nevoli. Jeho zaměstnanci žádali Staňkovu rezignaci, zapojili se i do petice organizované zástupci Centra pro současné umění DOX a uspořádali na protest proti Staňkovi koncert v proluce, kde má SEFO stát. Výměna ministra kultury se řešila přes tři měsíce, Zaorálek do funkce nastoupil 27. srpna.
0 komentářů
přidat komentář

Související články