Policie odložila trestní oznámení na bývalé ředitele Muzea umění

Vložil
ČTK
04.11.2019 08:15
Hradec Králové


Olomouc/Praha - Policie odložila trestní oznámení na bývalé ředitele Muzea umění Michala Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala. ČTK to dnes řekl olomoucký krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Policisté se případem zabývali z podnětu někdejšího ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), který v dubnu zároveň s ním podal i trestní oznámení na tehdejšího ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta. Soukupa i Fajta odvolal z funkcí. Případem bývalého šéfa NGP se policie podle mluvčího pražského městského státního zastupitelství Aleše Cimbaly nadále zabývá.


Soukupa i Fajta odvolal Staněk s tím, že oba pochybili v hospodaření svých institucí. Uvedl, že pochybuje o jejich schopnosti vést galerii a muzeum hospodárně, poukázal na výsledky kontrol v obou institucích. Důvodem trestního oznámení na Soukupa a Zatloukala byly okolnosti přípravy stavby Středoevropského fóra v Olomouci (SEFO), jež se chystá přes deset let. Na projekt vláda uvolnila 600 milionů korun. Fajtovi pak exministr vyčítal autorskou smlouvu na milion korun a dlouhodobé nájemní smlouvy uzavírané galerií. Staňka se ČTK kontaktovat nepodařilo, nebere telefon.

Za svůj krok sklidil Staněk kritiku části odborné veřejnosti i spolustraníků a v květnu rezignoval. Prezident Miloš Zeman demisi nepřijal, premiér Andrej Babiš (ANO) proto navrhl jeho odvolání. Zeman o něm rozhodl v červenci.

"Trestní oznámení bylo na konci října odloženo s tím, že nedošlo ke spáchání trestného činu," řekl dnes k případu Soukupa a Zatloukala Hejtman. Trestní oznámení souviselo především s nákupem pozemků pro SEFO; podle ministra byly pozemky předražené. Předmětem vyšetřování mělo být také to, jak mohlo muzeum žádat o evropskou dotaci na projekt SEFO, když v té době nemělo vykoupené tři další parcely, na kterých se mělo stavět. "Mohlo se tak jednat o uvedení v omyl a tím pádem podvodné jednání," řekla dříve ČTK tehdejší mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl. Policie to však odmítla.

Trestní oznámení na Fajta policie nadále prošetřuje. "Trestní řízení v současné době zahájeno nebylo," uvedl Cimbala.

Oba bývalí ředitelé olomouckého muzea výsledek vyšetřování uvítali. "Vyjádření policie mě nemohlo překvapit, vždyť celá záležitost s trestním oznámením byla od začátku nesmyslná," uvedl Pavel Zatloukal. Muzeum vedl v letech 1990 až 2013 a výrazně se zasloužil o vybudování Arcidiecézního Muzea v Olomouci. Podobně vnímá závěr vyšetřování Michal Soukup, který vedl muzeum od dubna 2013 až do dubna letošního roku, kdy jej z funkce odvolal tehdejší ministr Staněk. "Nic jiného jsem nečekal, neboť jsme se žádných závažných ekonomických pochybení nikdy nedopustili," uvedl Soukup, který je nyní zástupcem ředitele Muzea umění.

Odložení trestního oznámení přivítal i současný ředitel Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal. "Je to první a zásadní krok k rehabilitaci obou bývalých ředitelů, ale i celé instituce," uvedl Zatloukal. V tiskovém prohlášení muzea se k výsledku vyšetřování vyjádřil i ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který Staňka ve funkci nahradil 27. srpna. "Jsem rád, že celá tato nešťastná záležitost je nyní definitivně uzavřena a vedení muzea se může opět plně soustředit na svou práci," uvedl. Za podané trestní oznámení se oběma bývalým ředitelům omluvil v září při návštěvě Olomouce s tím, že je přesvědčen, že se nedopustili trestného činu.

Podoba expozice středoevropského výtvarného umění - SEFO zatím není známa. Zaorálek projekt označil za mimořádně významný. Jeho podobu nechal v gesci muzea a architektonickou soutěž, již žádal jeho předchůdce, označil za riziko. Zástupci muzea dříve uvedli, že ve hře jsou dvě možnosti, a to současný návrh architekta Jana Šépky vybudovat expozici v proluce muzea v Denisově ulici, nebo využít prostory v opuštěných Hanáckých kasárnách. "O variantách se jednalo, poslední slovo bude mít ministr Zaorálek. Předpokládáme, že výsledek oznámíme v nejbližších dnech," řekl dnes ČTK mluvčí muzea Tomáš Kasal.

Projekt SEFO stvrdili podpisem v roce 2008 v Olomouci zástupci zemí visegrádské skupiny. Expozice má představit moderní díla z celé střední Evropy. Centrální depozitář má pojmout až 200.000 uměleckých děl. Nyní muzeum vlastní 90.860 sbírkových předmětů s tržní hodnotou zhruba dvě miliardy korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články