Začala rekonstrukce výškové budovy Černá perla v ostravské Porubě

Vložil
Kateřina Benedová
27.04.2022 18:30
Ostrava

Poruba

David Kotek [DAD]
PROJEKTSTUDIO


Ostrava – V ostravské části Poruba začala rozsáhlá rekonstrukce desetipatrové výškové budovy nazvané Černá perla. Náklady na opravu se podle současných odhadů pohybují okolo 120 milionů korun. Po jejich dokončení by celý objekt mělo využívat privátní zdravotnické zařízení Moravian Premium Care. Novinářům to dnes řekl architekt David Kotek.


Budova byla postavena v roce 1970 v takzvaném Bruselském stylu, tedy v době, kdy nejen architekti v komunistickém Československu hledali nový vizuální styl po období stalinského socialistického realismu. Název je odvozen od fenomenálního úspěchu, který zaznamenala československá účast na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu.

Svůj název Černá perla budova získala podle skleněné fasády s černými výplněmi. Tato dominantní barva by měla být podle Kotka zachována. Jen s tím rozdílem, že černé sklo nahradí fotovoltaické panely. Celá fasáda se tak stane elektrárnou a bude produkovat okolo deseti megawat hodin elektřiny. "Díky tomu bude ale energeticky náročný provoz zdravotnického zařízení přibližně ze 30 procent nezávislý," uvedl Kotek.

Fasáda jako elektrárna nebude podle něj jedinou ekologickou vychytávkou rekonstrukce. "Počítáme v Černé perle například i s výtahem, který rekuperuje elektrickou energii," řekl Kotek. Po předchozí zkušenosti už nechtěl navrhovat další tmavý dům. "Ale Perla je láska a s fotovoltaikou dostává její černá fasáda úplně nový rozměr," vysvětlil změnu svého postoje.

Objekt postavil tehdejší Výzkumný ústav a ve své době byl hodně novátorský. "Při stavbě bylo použito hodně inovačních řešení," doplnil architekt s tím, že budova je velmi dobrém stavu. "Je to dobrý a poctivý dům, je zdravý," uvedl. Doplnil, že v posledních pěti letech nebyl využíván a chátral. V budoucnu se počítá s rekonstrukcí i přilehlých menších objektů.

Od dubna příštího roku by výškovou budovu měli užívat lékaři privátní kliniky. "Klinika bude generálním nájemcem. Využijeme všechny prostory," řekla generální ředitelka Moravian Premium Car Helena Ruszová. V budově bude sídlit desítka odborných lékařů. Například pediatr, kardiolog či praktický lékař.

Starostka Poruby Lucie Baránková uvedla, že pro obvod jde o významnou lokalitu a rekonstrukce Černé perly odstartuje její další rozvoj. Radnice má s okolím objektu další plány. Chce například zbourat nedaleké garáže, které od jejich majitelů postupně vykupuje. "Chceme lokalitu spojit, vyčistit a připravit na další rozvoj," uvedla starostka. Stěhování například čeká nedalekou vozovnu autobusů. I tento areál by měl mít v budoucnu nové využití.

Vlastníkem Černé perly je společnost Mirtess. "Dlouho jsem kolem Černé perly chodil a říkal si, že tak zajímavá budova nesmí chátrat, až jsme se konečně rozhodli ji znovu přivést k životu. Jakmile se našel generální nájemce, který se rozhodl vybudovat moderní kliniku, věděl jsem, že záchrana Černé perly byla skvělý nápad," řekl Marek Bědroň ze společnosti.
0 komentářů
přidat komentář

Související články