Začala rekonstrukce Václavského náměstí, zmizely stánky

Vložil
ČTK
20.04.2020 21:20
Praha


Praha - Ze spodní části pražského Václavského náměstí dnes zmizely stánky s občerstvením. Stavební firma Hochtief zahájila rekonstrukci této části náměstí. Oprava vyjde na 330 milionů Kč a skončí v roce 2021. Stánky byly odstraněny i z horní části, na náměstí se již zřejmě vracet nebudou. Ve spodní části náměstí rekonstrukce rozšíří prostor pro pěší na úkor automobilů, přibýt mají pítka a zeleň. V budoucnu se promění i vzhled horní části Václavského náměstí, na kterou se podle plánů vedení města mají vrátit tramvaje.


"Na Václavském náměstí začaly přípravné stavební práce. V první fázi je mimo stavebních prací nutné rozmístit do okolí také dopravní značky, které informují o upravené dopravní situaci," uvedl Hofman.

Stánkaři neměli s městem smlouvu a město s nimi vedlo zdlouhavé soudní spory, ve kterých uspělo. Stanky začalo město zavírat asi před osmi lety, kdy některé zmizely a z jednoho z nich vzniklo informační centrum.

Dělníci na náměstí vymění dlažbu. Přibude místo pro pěší a ubude parkovacích míst. Uprostřed náměstí budou rekreační místa včetně fontány. Na náměstí nebudou původně plánované rampy pro podzemní garáže plánované v rámci developerského projektu Savarin firmy Crestyl, proti kterým protestovali obyvatelé a které se nelíbily ani magistrátu. Město se naopak s developerem domluvilo, že v jeho objektu vznikne nový vstup do stanice metra A Můstek.

Vysázeno bude 45 stromů, neboť ty současné jsou ve špatném stavu. Postupně budou nahrazeny novými. K současnému stromořadí v budoucnu přibudou ještě další. Na náměstí budou pouze lípy malolisté.

Vedení Prahy plánuje také rekonstrukci v horní části náměstí, kam se mají vrátit tramvajové koleje. Jezdit by měly v trase dnešních vozovek pro auta. V minulosti byly koleje ve středu náměstí. I zde přibude stromořadí, ubude parkovacích míst a rozšířen bude proti původnímu plánu střední prostor.

Václavské náměstí je dlouhé 682 metrů a přibližně 60 metrů široké. Původně se jmenovalo Koňský trh a bylo zřízeno dekretem Karla IV. V 19. století bylo nejprve přejmenováno na Svatováclavské náměstí, posléze na Václavské.
0 komentářů
přidat komentář

Související články