Praha teprve zadá zakázku na proměnu Václavského náměstí

Vložil
ČTK
19.04.2018 13:50
Praha

Praha - Hlavní město zatím nezadalo tendr na plánovanou rekonstrukci dolní části Václavského náměstí. Radní v úterý schválili teprve záměr tendr za 250 milionů korun vyhlásit, rozhodnutí musí ještě příští týden potvrdit zastupitelé. Stavební povolení pro rekonstrukci magistrát získal koncem ledna. O opravě se mluví řadu let. Praha má od roku 2005 projekt od architektonické kanceláře Cigler Marani Architects. Po dokončení dolní části by měly následovat úpravy zbytku náměstí.

Chystané úpravy zahrnují zúžení vozovky a rozšíření chodníků, pítka a nebo základnu pro umísťování vánočního stromu. Veškerá zeleň bude zavlažována pomocí automatického systému.

Městem vlastněná Pražská vodohospodářská společnost bude zároveň na náměstí opravovat stoku a firma Pražská energetika zde zrekonstruuje kabeláž a její chrániče. Budou se také upravovat kolektory, tedy tunely, kterými vedou kabely a trubky. S pracemi na opravách infrastruktury už se v dolní části náměstí začalo.

Původně město hovořilo o nákladech ve výši 150 milionů korun, v záměru na zadání zakázky se však hovoří o nákladech ve výši čtvrt miliardy. Projekt bude zahrnovat také rampy pro vjezd do budoucích podzemních garáží. O ně se vedl dlouho spor, nesouhlasili s nimi například památkáři či někteří politici, prosazovala je naopak Praha 1.

Po dokončení oprav, které by měly zabrat zhruba dva roky, chce magistrát rekonstruovat i horní část náměstí. Základem by měla být opět studie kanceláře Cigler-Marani Architects, která navrhla proměnu celého náměstí. Samotným úpravám nicméně musí předcházet vznik nového kolektoru za zhruba 800 milionů korun. Hovoří se také o tom, zda se na náměstí vrátí tramvaje, město však v tomto směru zatím žádné rozhodnutí neučinilo. Vzniká však změna územního plánu, která by vybudování kolejí v budoucnu umožnila. Tramvaje zde jezdily do roku 1980,

Václavské náměstí je dlouhé 682 metrů a přibližně 60 metrů široké. Původně se jmenovalo Koňský trh a bylo zřízeno dekretem Karla IV. V 19. století bylo nejprve přejmenováno na Svatováclavské náměstí, posléze na Václavské.
0 komentářů
přidat komentář

Související články