Z roudnického pivovaru bude společensko-kulturní centrum

Zdroj
Vladimír Škaloud
Vložil
ČTK
18.04.2014 12:10
Roudnice nad Labem (Litoměřicko) - Z bývalého pivovaru v Roudnici nad Labem by mělo vzniknout nové společensko-kulturní centrum města. Roudnice už původně barokní stavbu začala opravovat, nad její podstatnou částí je provizorní střecha. Jak ČTK dnes řekl starosta Roudnice Vladimír Urban (Společně pro Roudnici), město za ni zaplatilo 4,5 milionu korun a požádalo Ústecký kraj i ministerstvo kultury o dotaci.

    "V pivovaru by měl vzniknout velký multifunkční sál, ale také minipivovar a malé muzeum pivovarnictví. Vedle Lobkowiczkého zámku by tak vznikl další kulturní stánek sloužící občanům i návštěvníkům našeho města," uvedl Urban. Roudničtí se inspirují podobnými historickými objekty v jiných městech, které dnes slouží modernímu účelu. Příkladem může být Gotický hrad v nedalekých Litoměřicích.
    K tomu však povede dlouhá cesta, poničený objekt zatím má jen provizorní střechu a opravenu opěrnou zeď, která byla v havarijním stavu. Stavbaři zvolili tuto variantu, protože obnova střechy v původním tvaru vyžaduje technicky náročné a nákladné řešení a bude na řadě až na závěr rekonstrukce. Postupně je z objektu vyvážena suť a vyklízeny interiéry, potom bude třeba stavbu vysušit. Město chce další rekonstrukci financovat z dotací, o které bude postupně žádat v souladu s připravenou projektovou dokumentaci.
    Nescházelo mnoho a historická budova již neexistovala. V roce 2010 tehdejší vedení města, přestože v té době nebylo majitelem objektu, nechalo strhnout původní barokní krovy a zbytek stavby začaly ničit přírodní živly. Za sejmutí střechy a další úpravy k zajištění bezpečnosti stavby Roudnice podle organizátorů petice na záchranu pivovaru zaplatilo 3,8 milionu korun. Odpor proti likvidaci budovy a jejího nahrazení garážemi reprezentovalo zejména občanské sdružení Esprit.
    Město se znovu stalo vlastníkem pivovaru na jaře 2012, kdy jej odkoupilo od amerického investora. Chráněnou památku od Roudnice získal v roce 1996, z plánů na její využití ale sešlo a areál chátral. Pivovar se stal předmětem exekuce a v dražbě se jako jedinému zájemci za vyvolávací cenu 3,3 milionu korun vrátil městu. To ho chtělo na podzim 2012 znovu prodat, ale nenašlo vhodného kupce. "Přihlásil se jeden zájemce, ale ke konkrétnímu jednání nedošlo, protože ani nepředstavil žádný záměr," řekl Urban. Město tedy začalo se záchranou památkově chráněného objektu.
    Pivovar v 90. letech 17. století budoval italský stavitel Antonio Porta. Od 60. let minulého století, kdy ukončila provoz tamní sodovkárna, je areál opuštěný.
0 komentářů
přidat komentář

Související články