Z původního Libušína se v obnovené stavbě použije deset procent

Vložil
ČTK
31.01.2018 09:30
Karlovy Vary

Rožnov p. R. - Z původního Libušína se v obnovené stavbě na Pustevnách použije asi osm až deset procent. ČTK to dnes řekl Milan Gesierich, technický náměstek Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které památku spravuje.


Obnova památky postavené v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče by měla skončit příští rok, stavba začala loni v červnu. Libušín původně sloužil jako restaurace, patřil k symbolům beskydských Pusteven, objekt vyhořel před čtyřmi lety. Dnes si stavbu prohlédl ministr kultury v demisi Ilja Šmíd (za ANO).

"Původně jsme mysleli, že toho zachráníme víc. Ale jak se začaly obnažovat ty shořelé prvky, ze statického hlediska jsme nebyli schopni ty prvky sem navrátit," uvedl Gesierich, podle kterého se zachránilo jen málo z výzdoby. "Dokumentaci ale máme, chceme to navrátit do původního stavu," uvedl.

Nyní již stojí levá část objektu, je také zastřešená, místo šindele je zatím igelit. Pravá část, vlastní Libušín, je postaven do výšky asi tří metrů. "Velká část je ale už vyrobená a poskládaná v hale v Bystřičce. Tesaři vytvářejí další prvky. Jakmile počasí dovolí, připravená skládačka se tady složí," uvedl ředitel muzea Jindřich Ondruš. Nový Libušín by měl být hotový asi za rok a půl, poté se bude v soutěži vybírat provozovatel. Obnova by měla vyjít na 100 milionů korun.

Šmíd dnes ČTK řekl, že Libušín zná a v minulosti na Pustevnách byl. "Když jsem zaslechl o tom, že Libušín vyhořel, byla to tragédie nejen pro Valachy a Valašsko, ale pro všechny, pro celou republiku. Jsem moc rád, že se to vrací do původního stavu a možná to bude ještě lepší," uvedl Šmíd.
0 komentářů
přidat komentář

Související články