Obnova vyhořelého Libušína začne v pátek, hotovo bude do tří let

Vložil
ČTK
29.06.2016 17:35
Rožnov p. R. (Vsetínsko) - V pátek začne obnova vyhořelého Libušína na Pustevnách. Zástupci Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které památku spravuje, předají v tento den objekt dodavatelské firmě. ČTK to dnes řekl ředitel muzea Jindřich Ondruš.


Chatu Libušín, která byla postavena v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče, zničil předloni požár. Objekt by měl znovu stát do tří let. Soutěž na obnovu památky, která sloužila jako restaurace, vyhrála brněnská firma Archatt. Obnova vyjde na téměř 80 milionů korun.

"První krok bude administrativní, musíme si i formálně předat staveniště. Asi si staveniště (firma) musí zařídit, skrýt ornici vedle na louce, kde bude větší zařízení staveniště. Začne se tím, že se bude rozebírat stavba, každý trám se posoudí, odstraní se vše, co je jakkoliv špatné, napadené hnilobou, hmyzem, ohořelé. Až se to rozebere, tak se vyspraví platforma, budou se dělat inženýrské sítě,"
uvedl Ondruš.

Podle jednatele firmy Archatt Jana Všetečky se budou demontovat také části zachovalých omítek se sgrafitem. Existují také fragmenty demontované po požáru, části svítidel či výzdoby.

Následně bude postavena replika vlastního roubení včetně střech, šindelů. Třetí fáze bude dokončení stavby včetně uměleckořemeslných detailů, technických instalací. Nejtěžšími úkoly budou podle Všetečky zhotovení repliky roubení, která se bude dělat z ručně tesaných trámů, a vyrobení truhlářských ozdob a vybavení interiéru.

Zbytky Libušína by měly být rozebrány letos, na podzim začne těžba vybraného dřeva, které musí pocházet z určité nadmořské výšky, stromy musí být pokáceny v zimním období. Na jaře příštího roku by pak měla začít stavba objektu.

Kvůli požáru čelí obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti padesátiletý muž z Karvinska. Je podezřelý, že v roce 2007 zanedbal opravu komínových těles. Hrozí mu až osm let vězení.
0 komentářů
přidat komentář

Související články