Werichova vila na Kampě má slavnou minulost

Zdroj
Tomáš Miřátský
Vložil
ČTK
16.04.2008 13:40
Praha

Praha - Přehled základních informací a zajímavostí o tzv. Werichově vile v Praze na Kampě:
- Vila stojí nedaleko Lichtenštejnského paláce na Kampě. Dům pochází z počátku 17. století a původně byl koželužnou.
- Od roku 1761 byla majetkem rodu Nosticů, u nichž pracoval jako vychovatel český buditel Josef Dobrovský. Když v roce 1798 onemocněl, nabídl mu hrabě Bedřich Jan Nostic léčebný pobyt v domku, který nechal pro něj upravit. Dobrovský zde bydlel až do roku 1803.
- Po Dobrovského odchodu byla bývalá koželužnu přestavěna na klasicistní dům podle plánu pražského architekta a stavitele Ignáce Palliardiho. Vilu užívali Nosticové až do roku 1918, kdy přešla do vlastnictví státu.
- V letech 1929 - 1940 ve vile bydlel vědec, historik a autor četných pragensií Zdeněk Wirth.
- Jan Werich zde žil se svou rodinou od roku 1945 až do své smrti v roce 1980.
- V letech 1948 - 1968 v domku bydlel také básník Vladimír Holan.
- Od roku 1985 zde bydlela Anna Havránková - Slavíčková (z rodu malíře Antonína Slavíčka). Do vily se ale po povodních v srpnu 2002 už nevrátila.
- V tomto domě se odehrává děj románu Vladimíra Neffa Třináctá komnata.
- Radnice se vilu snažila pronajmout ve třech výběrových řízeních. V prvním zvítězila společnost Colly, radnice však v  listopadu 2005 soutěž zrušila, protože nebyla v souladu se zákonem o zadávání zakázek. Druhé výběrové řízení se mělo uskutečnit loni v červnu, po týdnu ho ale zastupitelstvo opět zrušilo. Vilu nakonec do pronájmu letos v dubnu získala Nadace Jana a Medy Mládkových, která chce v budově zřídit kulturní stánek věnovaný odkazu Jiřího Voskovce, Jana Wericha a Vladimíra Holana.
0 komentářů
přidat komentář

Související články