Výtěžek sobotní aukce by měl pomoci Mánesu

Vložil
ČTK
11.12.2012 20:15
Praha

Praha - Sobotní aukce společnosti Galerie Art Praha nabídne sběratelům 260 obrazů a plastik. Mezi autory jsou jména jako Josef Čapek, Václav Špála, Antonín Slavíček, Otto Guttfreund, Jiří Načeradský,Karel Nepraš, František Tichý nebo Josef Váchal. V druhé části se bude dražit kolekce děl ze sbírek Nadace českého výtvarného umění, jejíž výtěžek je určen na rekonstrukci Mánesa. Vybraná díla budou mít vyvolávací ceny od 2000 do 20.000 korun.

    Předaukční výstava se koná v prostorách Galerie Art Praha denně od 10:30 do 19:00, aukce bude v sobotu v hotelu Hilton od 13:30.
    Katalog obsahuje díla ze sbírky továrníka Jana Wiedemanna, mezi nimiž jsou třeba dva oleje Josefa Čapka ze 30. let - Muž ležící v trávě a Cikáni, které se budou oba vyvolávat po 1,2 milionu korun. Václav Špála je zastoupen dvěma obrazy s vyvolávacími cenami 650.000 a 350.000 korun.
    Šest desítek děl ze sbírek nadace reprezentují zejména práce členů někdejšího Fondu českého výtvarného umění, dnešní nadace, které budova Mánesa patří. Jarní podobná aukce vynesla přes tři miliony korun.
    Rekonstrukce významné památky české moderní architektury začala letos v dubnu a měla by trvat do června příštího roku. Prvním návštěvníkům by se galerie měla otevřít na přelomu září a října. Hlavním architektem rekonstrukce je ateliér HMA, interiéry bude navrhovat architektka Daniela Polubědovová. Funkcionalistická budova by se měla po opravě vrátit ke své původní podobě z 30. let.
0 komentářů
přidat komentář

Související články