Vláda projedná i vyrozumění ombudsmanky ohledně stavebního řádu

Vložil
ČTK
15.01.2017 14:45
Anna Šabatová
Brno/Praha - Vláda na pondělím jednání projedná i vyrozumění veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové ohledně situace ve stavebnictví. Ministerstvo pro místní rozvoj je podle ní dlouhodobě nečinné v řešení problému stavebního řádu, a někdy tak nejsou plněna pravomocná a vykonatelná rozhodnutí stavebních úřadů. Žádá proto o nápravu.


Podle ombudsmanky se někdy nevykonávají rozhodnutí stavebních úřadů vydaná ve veřejném zájmu podle stavebního zákona. Jestliže stavební úřad pravomocným rozhodnutím uloží povinnost například odstranit stavbu a stavebník či vlastník ji dobrovolně nesplní, má podle řádu přistoupit stavební úřad k nucenému výkonu rozhodnutí.

Stavební úřad, respektive obec, má nařízené práce provést nebo zajistit a náklady pak může po vlastníkovi vymáhat. Jenže to se neděje. Ombudsmanka uvedla, že v ČR nejsou vyčleněny peníze na zajištění nuceného výkonu rozhodnutí a obce nemohou tyto náklady hradit ze svých rozpočtů.

Šabatová proto žádá vládu, aby ministerstvu uložila, aby vytvořilo program s pravidly poskytování finančních prostředků ze státního rozpočtu právě na krytí nákladů na výkon těchto rozhodnutí.

"Ani po mnoha letech upozorňování nedošlo k vytvoření systému, který by stavebním úřadům zajistil finanční prostředky na vykonání rozhodnutí ve veřejném zájmu. Výsledkem je stav, kdy stát rezignoval na vymáhání práva a kdy se nerespektování práva vyplácí,"
uvedla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.
0 komentářů
přidat komentář

Související články