Na ombudsmanku se stále obracejí lidé s podněty ohledně restituce

Vložil
ČTK
26.06.2018 08:35
Brno

Brno - Na veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou se stále obracejí lidé s podněty ohledně restituce, měsíčně dostane dva až tři. Restituce jsou i tématem její dnešní tiskové konference. Od července má platit tzv. restituční tečka a ve středu se k ní vyjádří Ústavní soud.


Téma restitucí bude veřejná ochránkyně práv prezentovat poprvé. "Podněty z této oblasti byly typické zejména v prvních letech existence ombudsmana. Už v roce 2005 se ombudsman Otakar Motejl podivoval, že restituční proces není ani po 14 letech ukončen, ale byl přesvědčen, že už půjde jen o dokončení nejsložitějších případů," uvedla v pozvánce na tiskovou konferenci mluvčí kanceláře Iva Hrazdílková. Skutečnost je podle ní ale taková, že lidé se na ombudsmanku s podněty týkajícími se restitucí stále obracejí.

K 1. červenci má nastat tzv. restituční tečka, tedy konec vydávání náhradních pozemků za zemědělskou půdu vyvlastněnou za komunistického režimu. Dosud přitom nebylo podle ombudsmanky vypořádáno asi 56.000 přiznaných nároků a dalších 300 případů čeká na rozhodnutí. Restituční tečkou se zabývá Ústavní soud, který ve středu vyhlásí, jak rozhodl o návrhu skupiny senátorů na zrušení části zákona o Státním pozemkovém úřadu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články