Vláda dnes přerušila jednání o zákonu o podpoře bydlení, přetrvávají rozpory

Vložil
ČTK
15.05.2024 22:15
Praha

Praha – Vláda dnes přerušila projednávání zákona o podpoře bydlení. Po jednání kabinetu to novinářům řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Podle něj je třeba vyřešit rozpory, které kolem zákona přetrvávají, bude to vyžadovat mimo jiné jednání se samosprávami. Odklad schválení zákona, který by měl vytvořit systémovou podporu pro osoby ohrožené bytovou nouzí, kritizoval na síti X ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).


Před jednáním kabinetu měli rozdílné názory na podobu zákona i jednotliví členové vlády. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) řekl, že chce aby zákon o podpoře bydlení nevytvářel nová úřednická místa. Naopak Bartoš, který návrh předložil, považuje vznik zhruba 200 nových míst za dobrou investici vzhledem k tomu, že by zákon podle něj mohl pomoci až 1,6 milionu lidí. Síkela neodpověděl na otázku, zda ministři spor o úřednická místa na dnešním jednání vlády vyřešili.

Bartoš po jednání vlády na X odklad rozhodnutí kritizoval. "Je kam spěchat! Česko doslova sedí na tikající bombě dávek na bydlení a čas nám pomalu dochází. Loni spolkly 18 miliard korun, takže se meziročně zdvojnásobily. Bez plošné prevence bytové nouze, která dnes ohrožuje na 1,6 milionu lidí, tyhle výdaje explodují," napsal. Výdaje spojené se zavedením zákona podle něj budou nižší než dosažené úspory.

Ministr pro místní rozvoj také upozornil, že schválení zákona je jednou z podmínek pro vyplacení evropských peněz Česku v rámci Národního plánu obnovy. "Takže máme čas do druhé poloviny příštího roku. Jinak Česko přijde o skoro deset miliard korun evropských peněz do státního rozpočtu," uvedl.

Návrh zákona o podpoře bydlení je součástí takzvané reformy Bydlení pro život prosazované ministerstvem pro místní rozvoj, jejímž cílem je kromě jiného také zajistit potřebné investice na výstavbu a rekonstrukce dostupných nájemních bytů. Norma, kterou dnes měli ministři na stole, by měla vytvořit systémovou podporu pro osoby ohrožené bytovou nouzí. Počítá se vznikem kontaktních a poradenských míst, která by lidem v nouzi pomohla najít a udržet si bydlení. Zároveň by měl zákon zajistit soukromým pronajímatelům garance a kompenzace, pokud své bydlení pro ohrožené skupiny lidí vyčlení.

Cílem návrhu zákona je podle ministerstva pro místní rozvoj snížení rozsahu bytové nouze v České republice za pomocí vzniku systémové podpory pro osoby v bytové nouzi a osoby ohrožené bytovou nouzí. Zákon nemá nijak upravovat podmínky čerpání příspěvku nebo doplatku na bydlení, ale ve finále by měl vést k efektivnějšímu využívání dávek na bydlení.
0 komentářů
přidat komentář

Související články