Vedení Ústeckého kraje chce nové ředitele dvou galerií a muzea

Vložil
ČTK
19.11.2020 08:15
Ústí nad Labem - Nové vedení Ústeckého kraje chce vybrat nové ředitele teplického muzea a galerií v Lounech a Litoměřicích. ČTK to řekl hejtman Jan Schiller (ANO). Současní tři ředitelé příspěvkových organizací kraje nastoupili do funkcí 1. září, ředitelem teplického muzea se stal bývalý náměstek hejtmana Zdeněk Matouš (zvolen za ČSSD).


"Já jsem byl radikální, chtěl jsem všechny ředitele nové, nakonec jsme to zúžili řekněme na tři nejvíce exponované," uvedl Schiller. Výběrové řízení chce nové vedení kraje vyhlásit co nejdříve. "Myslím, že to bude do konce roku," uvedl Schiller.

Kraj v minulosti ředitelům tří svých příspěvkových organizací nečekaně neprodloužil smlouvy, což vyvolalo kritiku odborné veřejnosti i opozice. Proti ukončení činnosti ředitelů litoměřické galerie Jana Štíbra a lounské galerie Alice Štefančíkové vznikla i petice. Ve funkci ředitele teplického muzea skončil Radek Spála.

Bývalý hejtman Oldřich Bubeníček považuje vyhlášení nových konkurzů za nešťastný krok. "Tam se ukazuje určitý způsob kádrování. Já jsem to už říkal několikrát, komise, které byly fundované, se vždy shodly na stejném vítězi, tak si myslím, že výběr byl férový," uvedl Bubeníček.

Do funkce ředitele teplického muzea se přihlásilo pět uchazečů, o křeslo ředitele v lounské galerii bojovali čtyři zájemci a o vedení litoměřické galerie usilovalo osm uchazečů. Funkci se nepokusil obhájit jen ředitel litoměřické galerie. Severočeskou galerii v Litoměřicích vede Dana Veselská. Ředitelkou Galerie Benedikta Rejta v Lounech se stala Kateřina Melenová.

O Matoušovi jako novém řediteli teplického muzea se spekulovalo před oznámením výsledků výběrového řízení. "Já myslím, že poprask byl zbytečný. Výběrová komise vždy rozhodla jednoznačně o vítězi," uvedl Bubeníček. Bývalé vedení kraje odmítlo, že by podmínky konkurzu byly tzv. ušity na míru některému z uchazečů. Matouš se neúspěšně pokusil obhájit mandát krajského zastupitele na kandidátce Lepšího severu, zůstavá starostou Krupky.

Nové vedení kraje už vyměnilo představenstvo Krajské zdravotní, pod níž patří pět nemocnic, a v personálních změnách bude pokračovat. "Podíváme se, jakým stylem jsou představenstva a dozorčí rady obsazeny, a do něčeho zasáhneme určitě," uvedl Schiller, který po volbách v této souvislosti mluvil o Správě a údržbě silnic Ústeckého kraje.
0 komentářů
přidat komentář