Ve zlínské Čiperově vile a hvězdárně ve Val. Meziříčí vzniknou kreativní centra

Vložil
ČTK
20.02.2023 18:05
Zlín

Vladimír Karfík


Zlín - Zlínskou Čiperovu vilu a hvězdárnu ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku čeká proměna. Vzniknou tam kulturní a kreativní centra. Zlínský kraj na to získá 165 milionů korun, na oba projekty úspěšně žádal o dotace z Evropské unie prostřednictvím Národního fondu obnovy, sdělila dnes ČTK mluvčí kraje Soňa Ličková.


Architektonicky cenná vila Dominika Čipery, někdejšího ředitele firmy Baťa, zlínského starosty a československého ministra byl postavena v roce 1942 podle návrhu architekta Vladimíra Karfíka. Od roku 1947 objekt sloužil jako dětský domov, nyní je tam zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, které zřizuje krajská příspěvková organizace Poradenské a krizové centrum. V roce 2002 byla vila se zahradou zapsána na Seznam nemovitých kulturních památek.

Kraj chce vilu i přilehlý park ve zlínské čtvrti Burešov zpřístupnit lidem, na projekt získal přes 100 milionů korun. "Areál chceme veřejnosti otevřít už v roce 2025. Vznikne tady nové kulturně-vzdělávací centrum, které bude sloužit k setkávání a zároveň posílení zájmu dětí a školáků o kulturní a kreativní odvětví," uvedla krajská radní Zuzana Fišerová (Piráti).

Využití památky přivítala rodina původního majitele. "Velmi nás potěšilo, že dotaci získala právě Čiperova vila. Jsme vděčni, že poskytovatelé grantu uznali a ocenili přínos obnovy a opětovného využití tohoto historického objektu. Věříme, že kdyby dnes žili naši předci, byli by z plánů a budoucího využití areálu nadšeni," uvedla vnučka Michaela Čipera, která žije v Kanadě.

Projekt valašskomeziříčské hvězdárny získá z evropských fondů téměř 65 milionů korun. "Peníze využijeme na vybudování centra kreativity včetně jeho vybavení. Díky tomu mohou ve hvězdárně vznikat zajímavé, třeba i dlouhodobé projekty zacílené na žáky a studenty. Počítáme také s modernizací přístrojové techniky a areálu," uvedla Fišerová.
0 komentářů
přidat komentář

Související články