Kraj plánuje zpřístupnit vilu Dominika Čipery, bývalého ředitele firmy Baťa

Vložil
ČTK
28.05.2021 17:35
Zlín

Vladimír Karfík


Zlín – Zlínský kraj plánuje zrekonstruovat a zpřístupnit architektonicky cennou vilu Dominika Čipery, bývalého ředitele firmy Baťa. V budoucnu by mohla být podle zástupců hejtmanství novým místem kulturního a společenského dění ve Zlíně. Záměrem se nyní zabývá vedení kraje, sdělila dnes ČTK v tiskové zprávě sdělila Helena Mráčková z odboru kanceláře hejtmana. Vila je kulturní památkou.


Podle krajské radní Zuzany Fišerové (Piráti) projednala rada záměr budoucího využití Čiperovy vily a okolní zahrady Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně. "Vede nás k tomu zřetel na historický odkaz Dominika Čipery i morální zájem jeho rodiny, ale stejně tak i zájem veřejnosti. Proto se zabýváme myšlenkou vybudovat zde expozici, která by byla součástí návštěvnického okruhu zajímavých zlínských vil a také třeba místem pro konání vzdělávacích či kulturních akcí," uvedla Fišerová.

Dům někdejšího ředitele firmy Baťa, zlínského starosty a československého ministra byl od roku 1947 využíván jako dětský domov. "Nyní stále ještě dílčí část objektu slouží Dětskému centru Zlín, které se však bude za rok přemisťovat do vhodnějších prostor a Čiperova vila s přilehlým parkem se může stát novým kulturně společenským bodem života ve Zlíně," uvedla Mráčková.

Podle vedení kraje by v areálu mohl vzniknout také prostor pro zprostředkování umění a výtvarných činností dětem i dospělým. Výhodou vily je její umístění mimo centrum města v sousedství lesa, velká přilehlá zahrada i komorní interiérová dispozice. "Právě rodinný charakter této stavby a přímý kontakt s přírodou nabízejí ideální zázemí nejen pro badatelské účely, ale také pro aktivity rodin s dětmi včetně menší kavárny, tvůrčích dílen a podobně," uvedla Fišerová.

Ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně Václav Mílek poukázal, že Čiperova vila představuje mimořádný objekt v kontextu zlínské architektury. "Je příkladem zajímavé kombinace racionálního klasicismu 30. let a poučení architektonickou modernou. Svým velkorysým charakterem, který připomíná spíš anglické venkovské sídlo, tak vybočuje z řady utilitárního zlínského konstruktivismu. Navrhl ji významný architekt Vladimír Karfík, který je třeba také autorem správní budovy číslo 21, takzvaného mrakodrapu," uvedl Mílek.

Krajští radní, kteří si Čiperovu vilu v květnu prohlédli, uložili vedoucímu odboru investic zahájit projektovou přípravu její rekonstrukce. Zlínský kraj na ni chce čerpat dotace z evropských fondů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články