Ve zchátralé ubytovně Kovák v Chrastavě budou byty pro seniory

Vložil
ČTK
14.01.2020 15:35
Chrastava

Chrastava – Zchátralou ubytovnu Kovák v Chrastavě na Liberecku chce nový majitel přestavět na dům s pečovatelskou službou. Náklady odhaduje na 30 milionů korun. Podle starosty Michaela Canova (Starostové pro Liberecký kraj) to ale zřejmě nebude stačit. Budova už je deset let prázdná, chátrá a ohrožuje okolí, řekl dnes ČTK starosta. Město už několik let usiluje o zbourání budovy. Krajský úřad v Liberci ale opakovaně rozhodnutí chrastavského stavebního úřadu o demolici zrušil.


Ubytovna Kovák postavená v 70. letech minulého století byla určena pro učně tehdejšího chrastavského závodu Elitex. V polovině 90. let získal objekt pražský podnikatel Radim Urban a proměnil ho v ubytovnu. Přespávalo tam i 200 lidí, i když kapacita nebyla ani poloviční. Kvůli nevyhovujícím podmínkám musel být objekt na začátku roku 2010 vyklizen. Majitel se ho pak pokoušel prodat, ale neúspěšně. Před třemi lety přišel s projektem přestavět zchátralý dům na malometrážní byty. Projekt za 27 milionů korun ale zastupitelé odmítli. Nevěřili, že by tam znovu nevznikla ubytovna.

Teď zchátralou budovu v Nádražní ulici koupila firma ADVEDO libereckého podnikatele Pavla Dolejše. Ten chce v objektu vybudovat 20 bytů pro seniory a přistavět ještě dvě patra, kde by vzniklo dalších 30 malometrážních bytů. To ale nebude podle Canova jen tak možné. Železobetonový skelet budovy není podle něj v dobrém stavu, územní plán navíc nedovoluje stavět domy vyšší než 15 metrů a Kovák už teď tuto hranici o dva metry přesahuje. "Zvýšení domu o další dvě patra by tak museli schválit zastupitelé," řekl Canov.

Nový vlastník vedení města slíbil, že budovu nechce znovu proměnit v ubytovnu, ani v ní nepočítá s ubytováním zahraničních dělníků. "Veškeré investice uskutečním v souladu s plánovanou výstavbou města. Zamýšlím využít specifický státní dotační program," uvedl ve svém podnikatelském záměru Dolejš. Okolí budovy chce proměnit v klidovou zónu, nebytové prostory, které k budově Kováka přiléhají, by měly sloužit veřejnosti. Vzniknout by tam mohly třeba kavárna, ordinace lékařů, prostory pro sociální a veřejné služby. Přípravné práce by chtěl Dolejš zahájit ještě v závěru letošního roku, samotná stavba potrvá dva roky.

Pokud by se projekt podařilo zrealizovat, byl by podle Canova pro město přínosem. Příliš tomu ale vzhledem ke stavu budovy nevěří.
0 komentářů
přidat komentář

Související články