Ve smíchovském lihovaru bude před jeho demolicí letní kino

Vložil
ČTK
31.05.2021 19:35
Praha

Smíchov

Praha – Před plánovanou demolicí smíchovského lihovaru se do jeho areálu mohou lidé přijít podívat na film. Letní kino tam bude provozovat blízká MeetFactory. Kromě tradičních střed, kdy se v létě promítá v MeetFactory již poněkolikáté, přibudou i pondělky s promítáním na jednu ze zdí lihovaru. Občerstvení zajistí bar, na kterém budou připravené i speciality inspirované lihovarskou minulostí, sdělila dnes ČTK mluvčí MeetFactory Zuzana Kolouchová.


Letní kino MeetFactory nejprve promítalo na dvorku pod dálnicí, pak se přesunulo na bílou zeď Galerie Kostka a letos alespoň na pár týdnů přidává projekce na zeď budovy, kde se ještě v 50. letech vyráběl ocet.

Na přípravě programu se společně s divadelním dramaturgem MeetFactory Matějem Samcem podílí Pavel Sladký, dramaturg projektu a spolupracovník ČRo Vltava. Po ekologické a rodinné tematice tento rok vybral hudbu a film.

"Letošní výběr filmů spojuje práce s hudbou. Některé filmy reprezentují naprosto zásadní roli, kterou má soundtrack u autorských osobností jako Aki Kaurismäki aneb Quentin Tarantino. Jiné snímky, například fascinující německé poválečné drama identity Fénix nebo sarkastická rumunská tragikomedie Poklad, vtělily svoje vyznění do konkrétní převzaté písně," uvedl Sladký.

Vstup na všechny projekce a do areálu Lihovaru je zdarma. Program závisí na proměnách počasí.

Na místě bývalého smíchovského lihovaru se plánuje výstavba tří domovních bloků. V areálu mají vyrůst domy o výšce až 12 nadzemních podlaží se 499 byty a podzemními garážemi. Kromě stovek bytů plánuje investor v parteru umístit obchodní prostory, plán počítá i se stavbou mateřské školy. Nádražní a Strakonickou ulici by měly propojit uliční třída a silnice.

Součástí projektu je zachování komínu a rekonstrukce památkově chráněné bývalé varny, zbytek budov půjde k zemi. Nejstarší stavby v areálu jsou z roku 1836, roku 1880 v nich byla zřízená továrna na líh a potaš. V roce 1907 byl lihovar přestavěn, z té doby pochází dnešní podoba ústředního objektu areálu - rafinérie lihu. V roce 1957 byla část tehdy již nefunkční potašovny přestavěna na octárnu. Výroba lihu a octa skončila v roce 2001, od té doby je lihovar bez využití. V roce 2013 se část lihovaru zřítila.
0 komentářů
přidat komentář

Související články