V Prostějově padl k zemi komín v bývalém areálu Oděvního podniku

Zdroj
Alena Horáková
Vložil
ČTK
11.09.2016 20:00
Prostějov

Zdeněk Plesník
Josef Taťák

foto: Martin Vonka

Prostějov - V Prostějově byl dnes dopoledne odstřelen 110 metrů vysoký komín, poslední symbol bývalé textilní továrny Oděvního podniku Prostějov (OP). K odstřelu odborníci použili 25 kilogramů trhavin. Velkolepou podívanou trvající několik vteřin, během kterých se komín s nápisem OP na samotném vršku sesunul, si nenechaly ujít desítky lidí. Stejný střelmistr, který dnes komín poslal k zemi, zde před dvěma lety odstřelil rozlehlé výrobní haly podniku.


Tuny železobetonové masy padly k zemi těsně před 09:00. Lidem, kteří odstřelu přihlíželi, se v té chvíli pod nohama zachvěla zem. Po dopadu místo zahalila oblaka prachu, které vzápětí začali hasiči kropit proudy vody. "Komín vysoký 110 metrů o hmotnosti zhruba 700 tun byl navrtaný 180 vývrty, celková nálož měla 25 kilogramů," řekl ČTK střelmistr Zdeněk Šobíšek.

Odborníci se museli vypořádat i s nedaleko vedoucími dráty elektrického napětí, na místo proto nasypali také valy. S firmami v přilehlé průmyslové zóně bylo domluveno omezení nedělního provozu v době trhacích prací. "Bourat komín, když se to daří, je radost. Člověk to dělá také z prestižních důvodů. Pro mne to je 68. komín v pořadí a šestý tohoto typu, to znamená z železobetonové tvárnice. Každý komín je však jiný a člověk se stále učí, každý vás vycvičí," řekl střelmistr.

Kvůli odstřelu komínu, poslední stojící dominanty bývalého areálu OP Prostějov, si ráno přivstala řada lidí. Okolí areálu zaplnili s fotoaparáty i s kamerami v rukou, mnozí si přinesli také stativy pro lepší záběry. "Je to zvláštní pocit, hledím na komín z okna už tolik let a najednou tady nebude. Nemohl jsem si to nechat ujít," řekl dnes ČTK jeden z přihlížejících, na podívanou vzal s sebou vnuka.

Odstřel šesti velkých výrobních hal zkrachovalého podniku sledovali Prostějované v létě před dvěma lety. K odstřelu šesti budov OP bylo tehdy použito 2404 neelektrických a 856 elektrických náloží, dohromady 1193 kilogramů dynamitu. Budovy padly k zemi ve chvilce. Demolici tehdy zpovzdálí sledovaly stovky lidí. Událost však měla dohru. Střelmistr Šobíšek, který řídil odstřel, dostal pokutu několik desítek tisíc korun. Podle báňského úřadu při odstřelu použil větší množství náloží, než báňský úřad v dokumentaci povolil. Úlomky zdiva kvůli tomu doletěly i za hranici bezpečnostního okruhu.

Výrobní haly zkrachovalého OP Prostějov se rozhodl zbourat nový majitel areálu, společnost Astria Group. Osmnáctihektarový areál zatím zeje prázdnotou. Stroje už odstranily obrovské hromady stavební suti. Majitelé pozemků tvrdí, že jednání s investory jsou na dobré cestě a brzy by se v areálu mohly usadit první firmy. Podrobnosti zatím nezveřejnili. Náměstek prostějovské primátorky Jiří Pospíšil (PéVéčko) letos na jaře oznámil, že o pozemky se zajímají čtyři zahraniční investoři.
0 komentářů
přidat komentář

Související články