Odborníci odstřelí stometrový komín v bývalém areálu OP Prostějov

foto: Martin Vonka

Prostějov - Odborníci chystají odstřel více než 100 metrů vysokého komína v areálu bývalého Oděvního podniku Prostějov (OP). Trhací práce při demolici komína už povolil obvodní báňský úřad, řekl dnes ČTK mluvčí Státní báňské správy Bohuslav Machek. V létě 2014 padlo k zemi šest velkých výrobních hal zkrachovalého OP a komín je poslední stojící dominantou areálu, který se mezitím změnil v průmyslovou zónu a zatím je nevyužitý.


O odstřel 108 metrů vysokého komína požádala firma Mital, která měla na starost i trhací práce při likvidaci rozlehlých výrobních hal OP. "Obvodní báňský úřad v Ostravě vydal rozhodnutí o povolení trhacích prací velkého rozsahu k odstranění komína v bývalém areálu OP. Rozhodnutí nabylo právní moci zhruba před 14 dny a nyní je na organizaci, které byly trhací práce povoleny, kdy odstřel provede," uvedl Machek.

Vedoucí odstřelu musí podle Machka 48 hodin před plánovým odstřelem nahlásit termín odstranění stavby báňskému úřadu, radnici a dalším úřadům. "Zatím jsme od něj nedostali žádnou informaci," podotkl Machek, který předpokládá, že vysoký komín padne k zemi některý z následujících víkendů.

Jednatelem společnosti Mital je střelmist Zdeněk Šobíšek, který řídil odstřel výrobních hal OP a dostal pokutu několik desítek tisíc korun. Úlomky tehdy lehce zranily dva lidi. Šobíšek v roce 2014 krátce po odstřelu budov ČTK řekl, že nebyly porušeny bezpečnostní předpisy. Na internetu se ale objevilo video, kde úlomek zdiva těsně minul skupinu diváků. Šobíšek video zpochybnil a poté přestal s médii komunikovat.

Šobíšek podle dřívějšího vyjádření Machka při odstřelu šesti budov OP použil větší množství náloží, než bylo báňským úřadem v dokumentaci povoleno. Úlomky zdiva kvůli tomu doletěly i za hranici bezpečnostního okruhu. K odstřelu šesti budov OP bylo použito 2404 neelektrických a 856 elektrických náloží, dohromady 1193 kilogramů dynamitu. Budovy padly k zemi ve chvilce. Demolici tehdy z povzdálí sledovaly stovky lidí.

Výrobní haly zkrachovalého OP Prostějov se rozhodl zbourat nový majitel areálu, společnost Astria Group. Osmnáctihektarový areál zatím zeje prázdnotou. Stroje už odstranily obrovské hromady stavební suti. Majitelé pozemků tvrdí, že jednání s investory jsou na dobré cestě a brzy by se v areálu mohly usadit první firmy. Podrobnosti zatím nezveřejnili. Náměstek prostějovské primátorky Jiří Pospíšil (PéVéčko) letos na jaře oznámil, že o pozemky se zajímají čtyři zahraniční investoři.

Astria Group za prostějovský areál OP, který jako vítěz výběrového řízení koupila předloni v lednu, zaplatila 58 milionů Kč. Pozemky jsou v těsné blízkosti rychlostní silnice R46, která směřuje z Olomouce na Brno, takže pro investory mají výhodnou polohu. Areál je rozlehlý a měl několik výrobních a administrativních budov, sklady, kotelnu i železniční vlečku.
0 komentářů
přidat komentář

Související články