V Mostě začala léta očekávaná rekonstrukce kulturního domu Repre

Vložil
ČTK
10.04.2024 21:15
Most


Most - Symbolickým poklepáním na základní kámen začala dnes rekonstrukce kulturního domu Repre. Největší investice v novodobé historii města vyjde na 785 milionů korun, půl miliardy korun získá radnice z dotací. Nejpozději za tři roky začne objekt, kde bude knihovna, planetárium, kino, sál a restaurace, sloužit veřejnosti. Podle kritiků je projekt necitlivý a zničí hodnotnou stavbu.


Zakázku vyhrála společnost OHLA ŽS, jejíž zástupci dnes podepsali smlouvu s městem. "Teď převezmeme staveniště, začne se vyklízet objekt a podle projektu realizovat celková rekonstrukce," řekl ČTK Petr Zach, ředitel divize Západ. "Do čtrnácti dnů by měly začít vlastní práce, ale vzhledem k tomu, že je v objektu azbest, tak se nejprve musí schválit technologický postup, k tomu se budou vyjadřovat hygienici. Doufáme, že neobjevíme nic neočekávaného, protože objekt je z doby, kdy se stavělo dost zvláštně. Je to složitá zakázka, ale je tu náš nejzkušenější tým," řekl.

Rekonstrukce začíná po šesti letech od zahájení projekčních prací. "Projekt se neměnil, jak byl vymyšlen, tak by se měl realizovat," řekl ČTK projektant Miroslav Kroupa. Zásadní podle něj bylo zachovat hmotu objektu, to, co je hodnotné. Vymyslet využití členité budovy musel vlastník. Před objektem se rozšíří plocha zeleně, zachovány budou vodní plochy, o jejichž budoucnosti se dlouho diskutovalo. "Bylo to hlavním přáním autora pana architekta (Mojmíra) Böhma, se kterým jsme tu záležitost od začátku konzultovali," uvedl.

Proti rekonstrukci budovy bez vyhlášení architektonické soutěže vystupovali opětovně někteří obyvatelé Mostu. Vedení města argumentovalo tím, že k architektonické soutěži není důvod, protože se nebude měnit vzhled objektu. S kritikou se setkal i plán přestěhovat do Repre knihovnu. Politickou přestřelkou ohledně investice skončilo poslední jednání zastupitelstva, kam znovu přišla skupinka odpůrců rekonstrukce. Nespokojení obyvatelé poslali městu otevřený dopis zhruba s 1100 podpisy. Most má přes 60.000 obyvatel. Opravu objektu v centru připravuje město několik let. Na podzim vyhlásilo potřetí veřejnou soutěž.

Knihovna se stane správcem celého objektu. "Bude to skutečné kulturně-vzdělávací centrum. Knihovna zabere velkou část, ale bude tady společenský sál pro 800 osob, kde se budou konat plesy, koncerty, kde chceme dělat veletrhy, setkání různých generací, využívat ho pro komerční účely, dole bude restaurace, kavárna," řekl ČTK ředitel knihovny Petr Petrik. Považuje za přínos, že knihovna bude v samém centru města. Přijmout bude muset knihovna zaměstnance pro technické profese či pro produkci a IT odborníky.

Kulturní dům Repre stojí v centru u hlavní třídy Budovatelů, hned vedle magistrátu. Město v roce 2010 prodalo objekt za 28 milionů korun. Rozhodčí soud v roce 2015 označil kupní smlouvu za neplatnou a za vlastníka označil Most. Na objekt byl v minulosti vydán demoliční výměr. Členitý dům vznikal v letech 1972 až 1984 spolu s výstavbou nového města. Na střeše je měděná koule planetária. Po rekonstrukci se tam vrátí stejně jako svítidla a některá výtvarná díla.
0 komentářů
přidat komentář

Související články