Most použije přebytek hospodaření na rekonstrukci kulturního domu

Vložil
ČTK
01.07.2019 08:35
Most

Most - Most převede část z přebytku z loňského hospodaření ve výši přes 70 milionů korun do fondu rezerv. Ten chce později využít město na rekonstrukci kulturního domu Repre. ČTK to řekl náměstek primátora Marek Hrvol (ProMOST). Náklady na největší investici města v posledních letech se odhadují na 550 až 650 milionů korun.


Přebytek způsobil mimo jiné rozdíl skutečných daňových příjmů a příjmů zahrnutých v rozpočtu na rok 2018. Město předpokládalo, že příjmy dosáhnou 1,3 miliardy korun a zastupitelé schválili schodek zhruba 72 milionů korun. Skutečné příjmy byly nakonec vyšší a výdaje naopak nižší, město také nerealizovalo některé investice. Hospodaření skončilo s celkovým přebytkem zhruba 85 milionů korun.

Zastupitelé schválili převedení zhruba 70 milionů korun z přebytku do rezervy, v níž tak nyní je 350 milionů korun. "To je takový základ pro rekonstrukci Repre," uvedl Hrvol.

Projektové přípravy opravy kulturního domu jsou podle Hrvola zhruba z 90 procet hotové. "Věřím, že v závěru roku budeme soutěžit veřejnou zakázku, po plesové sezoně v příštím roce bychom měli budovu zavřít a začít rekonstruovat," řekl ČTK Hrvol. Plán počítá s přesunem městské knihovny do objektu kulturního domu.

Kulturní dům Repre stojí v centru Mostu u hlavní třídy Budovatelů, hned vedle magistrátu. Město v roce 2010 prodalo objekt za 28 milionů korun. Rozhodčí soud v roce 2015 označil kupní smlouvu za neplatnou a za vlastníka označil Most. Na objekt byl v minulosti vydán demoliční výměr.

Nynější Repre, dříve Oblastní dům kultury horníků a energetiků v Mostě, byl budován jako náhrada za zdemolovaný objekt Repre ve starém Mostě, kde většina budov původní zástavby padla za oběť povrchové těžbě hnědého uhlí. Stavební povolení bylo vydáno v roce 1972, stavbu se ale podařilo dokončit až v roce 1984. Objekt je velmi členitý, některé jeho nadzemní části podpírají betonové sloupy a na střeše je kupole, ve které je planetárium.
0 komentářů
přidat komentář

Související články