V Miroslavi na Znojemsku je opravené jedno křídlo zámku

Vložil
ČTK
12.07.2015 22:55
Miroslav (Znojemsko) - V Miroslavi na Znojemsku si lidé mohli poprvé prohlédnout opravené jihovýchodní křídlo zámku. Opravy stály 25 milionů korun, většina byla hrazena z evropské dotace, řekl ČTK miroslavský starosta Roman Volf (ČSSD). Podle něj je opravená pouze asi třetina zchátralého areálu. Objekt nyní bude přístupný s výjimkou pondělků, uvnitř jsou expozice.
    Město získalo zámek do svého majetku bezúplatným převodem od státu v roce 1993. Zámek patřil do roku 1945 rodině vídeňských cukrovarníků Stummerových. Za komunistického režimu v něm byl internát. Radnice se léta snažila získat investora, který by objekt opravil a využil.
    Všechna jednání ztroskotala, a tak se město pustilo do obnovy památky samo, dlouho se mu ale nedařilo získat žádný větší dotační titul, protože zámek není kulturní památkou. Dělaly se proto jen menší opravy. "Na opravy jsme původně neměli ani statisíce, takže se fixoval vzhled, gotický portál, opravovala střecha. Větší opravy jsme si mohli dovolit až nyní, když jsme získali dotaci 21 milionů korun z ROP Jihovýchod," uvedl Volf.
    Protože zámek nemá žádný dobový mobiliář, jsou v něm výstavy. Ve spodní části je expozice architekta Zdeňka Fránka, kterou doplňují díla sochaře Pavla Krbálka. Návštěvníci si mohou prohlédnout i kolekci rozměrných skládaček puzzle na téma Muchovy Slovanské epopeje. Lákadlem pro děti jsou výtvory z lega.
0 komentářů
přidat komentář

Související články