Centrum architektury na zámku v Miroslavi nebude

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
21.11.2012 20:05
Miroslav

Zdeněk Fránek
Fránek Architects

Miroslav (Znojemsko) - Radnice v Miroslavi na Znojemsku, která léta hledá využití pro zchátralý zámek, chce začít s jeho obnovou s pomocí evropských dotací. Město by chtělo v rozlehlém komplexu opravit jihovýchodní křídlo, což přijde na nejméně 24 milionů korun. Do února příštího roku bude jasné, zda se žádostí uspělo. ČTK to dnes řekl místostarosta Miroslavi Roman Volf (ČSSD). Obnova celé budovy bude stát několik desítek milionů korun a radnice si ji nemůže dovolit.

    "Pokud neuspějeme s žádostí o dotaci, budeme zvažovat vyhlášení místního referenda, v němž bychom se občanů zeptali, jak s objektem naložit dál," uvedl Volf. Na jihovýchodním křídle zámku už řemeslníci obnovují poškozené krovy. Práce budou hotovy do konce roku a přijdou na 370.000 korun.
    Přáním radnice je křídlo opravit a umístit do něj expozice o historii Miroslavi, výstavu starého nábytku a patrně by v něm místní nadšenci mohli prezentovat i své velké kolekce puzzle.
    Postupně by pak radnice usilovala o obnovu dalších částí objektu. V minulosti město jednalo s architektem Zdeňkem Fránkem, který z něj chtěl vytvořit centrum architektury. Záměr se ale neuskutečnil. Město s Fránkem opravu zámku stále konzultuje.
    Miroslav vlastní zámek od roku 1993. Před tím v něm sídlila dlouhá léta zemědělská škola. Před druhou světovou válkou patřil rodině vídeňských cukrovarníků Stumerových. Jejich potomek sice žije ve Venezuele, o restituci zámku ale nemá zájem.
    Radnice léta řeší budoucnost objektu. Obdobné problémy má mnoho radnic. Na jižní Moravě k nim patří Břeclav, Ivanovice na Hané nebo Hrušovany nad Jevišovkou.
0 komentářů
přidat komentář

Související články