V Jubilejní kolonii se otevřelo první muzeum v ostravské části Jih

Vložil
ČTK
05.02.2024 07:40
Ostrava

Ostr
ava - V nejlidnatější ostravské části Jih se dnes v Jubilejní kolonii otevřelo první muzeum v obvodu. Bytová expozice umožní návštěvníkům poznat život v dělnické kolonii na konci 30. let 20. století. Otevření muzea je první z velkých akcí, které letos město ve spolupráci s obvody připravilo ke stému výročí vzniku takzvané Velké Ostravy. Muzeum v bytové jednotce 1+1 s toaletou a spíží mohou zájemci navštívit ve Slezské ulici.


Součástí bytu jsou dřevěné podlahy a dveře s mosaznými klikami, v kuchyni stojí replika kachlového sporáku, kredenc, mycí stůl, v pokoji pak dřevěný sekretář a dalšími doplňky jsou například valcha, plechová vana, talíře či šicí stroj vyrobený v Ostravě. Nechybí ani historicky laděná ložnice. Součástí muzea je i přístupová chodba včetně expozice s dobovými fotografiemi a výkladem o historii Jubilejní kolonie.

Bytové muzeum by se v budoucnu mělo postupně doplňovat o další exponáty. "Expozici se budeme snažit přiblížit vybavením podobě bydlení v roce 1939. Bude to sice běh na dlouhou trať, neboť získat z této doby předměty denní potřeby je poměrně složitou záležitostí, a chce to čekat, než někde něco ulovíme," uvedl kronikář Petr Lexa Přendík, který má budování muzea na starosti. Většinu vybavení bytu podle něj tvoří darované předměty.

Při dnešním otevření muzea mohou zájemci od dvojníka starosty prvorepublikové Ostravy Jana Prokeše získat také první razítko do hrací karty hry Po stopách Velké Ostravy, která je jednou z aktivit připravených k výročí Velké Ostravy. Hráči postupně budou moci zavítat do všech pěti ostravských obvodů, kde se dříve rozkládalo sedm samostatných obcí.

Jubilejní kolonii, kde se muzeum nachází, tvoří soubor budov, z nichž více než 20 je památkově chráněných. Patří k historicky nejcennějším objektům obvodu. Jubilejní kolonie je mezi ulicemi Závodní, Edisonova, Dvouletky a Zlepšovatelů. Byla vybudována u příležitosti 100. výročí založení vítkovických železáren a desátého výročí vzniku Československé republiky a je ukázkou dělnického bydlení v regionu ve 20. a 30. letech minulého století. Bližší informace o ojedinělé lokalitě lze zjistit také na nově spuštěném webu www.jubilejnikolonie.cz.

"Právě jedinečnost nejkrásnější kolonie ostravsko-karvinského revíru byla důvodem ke vzniku muzea. Aby si návštěvníci mohli udělat představu o tom, jak žili naši předkové, jak bydlení v tehdejší době vlastně vypadalo," uvedla místostarostka Markéta Langrová (ANO). Muzeum bude otevřeno vždy v úterý od 15:00 do 18:00. Zájemci si prohlídku mohou rezervovat na webu Jubilejní kolonie nebo na recepci Komorního klubu a Kulturního domu K-TRIO.

Takzvaná Velká Ostrava vznikla sloučením sedmi moravských obcí v jeden celek. K 1. lednu 1924 se spojily Moravská Ostrava, Vítkovice, Přívoz, Mariánské Hory, Zábřeh nad Odrou, Hrabůvka a Nová Ves v jednu obec pod oficiálním názvem Moravská Ostrava. Nové město mělo takřka 114.000 obyvatel a bylo po Praze a Brnu třetím nejlidnatějším v Československu, třetím nejlidnatějším městem v Česku je i nyní.
0 komentářů
přidat komentář

Související články