V Brně se kvůli covidu-19 prodlouží stavba bytů za půl miliardy

Brno - V Brně se kvůli koronaviru o dva měsíce prodlouží stavba dvou domů se 116 byty pro seniory a mladé lidi. Projekt za více než půl miliardy korun je největší investicí města do bytové výstavby za posledních deset let, řekl dnes ČTK primátorčin náměstek Jiří Oliva (ČSSD). Podle hlavního stavbyvedoucího Svatopluka Doláka způsobily prodloužení stavby problémy kvůli koronaviru jako například úbytek zahraničních dělníků nebo zastavení dodávek ze zahraničí. Lidé by se přesto mohli nastěhovat letos na podzim. V domech bude i knihovna nebo kavárna. Vzniklo 155 parkovacích míst.


Stavba začala v červenci 2018. Původně měla skončit letos v červnu, termín dokončení se ale posune na srpen. Důvodem jsou problémy způsobené koronavirem. "Zaměstnanci byli například doma s dětmi. Uzavřely se také některé provozovny a ve stavebnictví se zastavily nebo pozastavily dodávky ze zahraničí. Na stavbách pracují také zahraniční dělníci, kteří odcestovali, takže jsme museli složitě hledat náhradu," vyjmenoval potíže Dolák. Podle něj se musely střídat i technické týmy, ale stavba se i přes komplikace nezastavila.

Celkem 30 bytů poslouží mladým párům a rodinám. Zbytek bude pro seniory ve formě bytů s pečovatelskou službou, 14 bytů pro seniory je bezbariérových. "U obou skupin bude snížené nájemné bezmála 62 korun za metr čtvereční," uvedl Oliva. Byty budou o velikosti 2+kk, 1+kk a také 2+1, poznamenal architekt Martin Rudiš.

Dva domy mají čtyři podlažní bloky, vnitřní atrium i společné přízemí se suterénem. V novostavbách najde krom seniorů a mladých lidí zázemí i pečovatelská služba, kulturně vzdělávací středisko, pobočka Knihovny Jiřího Mahena, kavárna a bude tam i veřejné WC. Mezi oběma domy bude park pro veřejnost a hřiště. Součástí stavby je 155 parkovacích míst, které si budou moct předplatit nájemníci i veřejnost.

Brno spravuje bezmála 30.000 bytů, což je asi 15 procent celkového bytového fondu ve městě. Zbytek je v soukromém vlastnictví.
0 komentářů
přidat komentář

Související články