Archeologové začnou s průzkumem lokality Vojtova v Brně, budou zde byty

Vložil
ČTK
03.03.2017 11:45
Brno

Brno - Archeologové v polovině března začnou s průzkumem lokality Vojtova v Brně, kde v budoucnu vyrostou bytové domy. Na místě se očekávají pravěké nálezy i část brněnského hřbitova, řekl ČTK David Merta z brněnské Archaie. Archeologický průzkum podpořili tento týden brněnští radní. Prostor zatím slouží jako parkoviště v době zápasů hokejové Komety. Strážníci varují, že nyní hrozí dopravní kolaps.


Při každé významnější události strážníci parkoviště otevírají a navedou na něj až 400 automobilů. "V každém autě jezdí na hokej v průměru dva až tři lidé. Změna se tedy dotkne při každém utkání asi tisícovky návštěvníků. Pro vozidla nebude v celém širším okolí haly dostatek parkovacích míst. Nemůžeme proto doporučit nic jiného než přijet hromadnou dopravou," uvedl ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal.

Strážníci také upozorňují, že není možné tolerovat neoprávněná stání ve vnitroblocích a na travnatých plochách. Nevhodně odstavená auta komplikují život lidem, kteří u arény bydlí.

Archeologové na místě očekávají nálezy z období pravěku i středověku. Na místě měli patrně Keltové opevněný dvorec. V 11. a 12. století místo fungovalo jako hospodářské zázemí brněnského středověkého hradu. V roce 1866 nebo 1870 byl do prostoru dnešního staveniště rozšířen starobrněnský hřbitov, který byl zrušen v roce 1883.

Město na místě plánuje dům se 73 startovacími byty a dům s pečovatelskou službou se 43 byty. V něm budou i veřejné prostory, součástí projektu je také park. Město počítá s investicí 280 milionů korun.

V obdélníkovém prostoru o velikosti 16.000 metrů čtverečních nikdy nebyly stavby trvalého charakteru, naposledy zde působila firma s kamionovou dopravou, která však lokalitu zahlcovala nákladními auty. V okolí jsou obytné domy, stadion Moravské Slavie a také bývalé garáže dopravního podniku Grmelova. Novou podobu bude mít místo patrně až v roce 2019.
0 komentářů
přidat komentář

Související články