V Brně na Obilním trhu ukončili opravu funkcionalistické zastávky

Vložil
ČTK
01.06.2017 12:25
Brno

Oskar Poříska
RAW

Brno - Po více než roce a půl oprav se dnes v Brně na Obilním trhu otevřela po rekonstrukci funkcionalistická památkově chráněná zastávka MHD, kterou ve 20. letech minulého století navrhl architekt Oskar Poříska. Architekti z Ateliéru RAW Ivan Wahla a Tomáš Rusín jsou z práce stavební firmy nadšeni, protože se mnoho let chátrající zastávce podařilo vrátit prvorepublikový funkcionalistický vzhled, řekli na tiskové konferenci.

Zastávka stojí od roku 1926, za celou dobu nebyla rekonstruovaná a už byla ve špatném stavu. "Klidně se mohla každou chvíli zřítit. V podzemní části, kde byly záchody, bylo možné stavbu rozebírat rukama," řekl Rusín.

Městská část Brno-střed zaplatila za rekonstrukci 2,7 milionu korun. Práce se protáhly proto, že původní firma, která v roce 2015 s pracemi začala, se odchýlila od projektové dokumentace a městská část poté vybrala ve výběrovém řízení novou firmu. "S původní se nyní soudíme o náhradu škody," řekl radní městské části Jiří Švachula (ANO).

Stavebníkům se podařilo s pomocí architektů zachovat Pořískův smysl pro detail. "Podařilo se zrestaurovat originální prvky ocelových zasklených bočních výplní stejně jako původní dveře. Původní skleněné obložení zadní stěny, které se nedochovalo, jsme obnovili v původních rozměrech. Podlahy a stupně zastávky stejně jako lavice jsou udělané z umělého kamene stejně jako to bylo v původním řešení. Důležitá je i funkčnost, zastávka bude sloužit cestujícím," řekl Wahla.

Záchody, které byly původně součástí zastávky, jsou zakonzervované a nepřístupné. V době, kdy se přemýšlelo o rekonstrukci, se objevily i úvahy o zřízení malé kavárny. Kvůli přísným normám a nutnosti dovést vodu a kanalizaci se však nápad neuskutečnil.

Poříska byl významný architekt narozený v roce 1897. Projektoval například dům Convalaria na rohu České a Veselé ulice, byty v Bohunicích či rozsáhlý soubor budov Sociálního ústavu města Brna.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Pochvala
Jiří Adamec
12.06.17 04:44
zobrazit všechny komentáře

Související články