V Brně již zmizela část Zbrojovky, z nářaďovny zbyl skelet

Zdroj
Zdeněk Meitner
Vložil
ČTK
16.03.2018 12:30
Brno

Zábrdovice

Brno - Z více než dvacetihektarového areálu bývalé brněnské Zbrojovky již zmizel kus východní části, který přiléhá k židenickému nádraží. Developer CPI zboural několik budov a výškový objekt bývalé nářaďovny očistil prakticky na skelet. Půjde o jednu ze zachovaných staveb, na většině plochy se plánuje nová zástavba, řekl dříve ČTK projektový manažer a koordinátor multifunkčního projektu Nová Zbrojovka Ladislav Všetečka.


Za pár měsíců se tak zcela změnil dlouholetý pohled pro lidi, kteří vystupují či nastupují na židenickém nádraží nebo bydlí v Čejkově ulici. Právě z ní je průhled přímo na nářaďovnu, jejíž přestavba na moderní kancelářskou budovu bude stát zhruba půl miliardy korun. Hotovo má být za rok a nájemníci by se do ní mohli stěhovat na podzim příštího roku.

Obnova areálu, který je jedním z největších brněnských brownfieldů, má trvat asi 15 let. Zhruba 100 let zde fungovala zbrojní i civilní strojírenská výroba, v posledních dvou desetiletích měly části prostor pronajatí různí nájemníci, kteří pomalu odcházejí.

Jeden z problémů, který už nyní musí developer řešit, je změna územního plánu a stavba nových přístupových cest. Nyní lze do areálu vjíždět pouze z Lazaretní ulice kolem zábrdovického kostela. Vzniknout by měla silnice ze severovýchodu na tělese bývalé železniční vlečky jako prodloužení ulice Markéty Kuncové.

V areálu má vzniknout asi 20 nových objektů, některé jako novostavby, jiné revitalizací těch starých. Kromě kanceláří mají v nové čtvrti být byty, objekty pro služby, ale zůstane tu částečně i výroba. "Areál máme rozdělený na šest zón. Ne vše můžeme dělat okamžitě, potřebujeme změny územního plánu," uvedl Všetečka a dodal, že na jednotlivé části bude CPI vypisovat veřejné soutěže. Některé záměry se ještě mohou měnit podle vývoje trhu s nemovitostmi.
0 komentářů
přidat komentář

Související články