V Brně dnes začala výstavba nového bazénu za Lužánkami za 250 mil. Kč

Vložil
ČTK
30.09.2021 18:40
Brno

Ponava

Atelier 99 s.r.o.


Brno – V Brně dnes začala výstavba nového bazénu, který se stane součástí Městského plaveckého bazénu Lužánky. Za 250 milionů korun zde vznikne osmidráhový bazén dlouhý 25 metrů a také menší a mělčí bazén pro předškolní děti a výuku plavání dětí tohoto věku. Hotový má být v létě roku 2023 a stavba si vyžádá osmi- až devítiměsíční přerušení provozu současného padesátimetro- vého bazénu, řekl ČTK při slavnostním poklepání na základní kámen ředitel městské společnosti Starez-sport Martin Mikš. Díky novému bazénu se opět zvýší kapacita pro brněnské závodní a výkonností plavce a zároveň pro veřejnost a výuku školního plavání, která stále není dostatečná.


Bazén bude stavebně navázaný na téměř 50 let starou stavbu kolmo v severní části a dobře zapadne do přilehlého parčíku, bude mít zelenou střechu. "Troufám si říct, že vznikne nejlepší plavecké centrum v republice, kde se budou moct konat i velké mezinárodní závody. Nový bazén při nich bude sloužit jako rozplavbový," řekl Mikš. Díky bazénu budou mít více prostoru skupiny, které se nyní dělí o prostor v padesátimetrovém bazénu, ať už jde o plavecké oddíly nebo například o akvabely, vodní pólisty či skokany do vody. A řada brněnských škol nebude muset jezdit za výukou do okolí Brna.

Novostavba podle Mikše pomůže i ekonomice střediska, protože dnes jsou většinovým návštěvníkem plavci, kteří po odplavání odcházejí domů. "Takto to bude fungovat jako kvazi akvapark, budou tu více rodiny s dětmi, které využívají i další služby. Od předloňska je tu i wellness," řekl Mikš.

Součástí stavby bude i rekonstrukce zázemí současného bazénu, tedy šaten, schodišť či výtahů. Negativem stavby bude několikaměsíční odstávka od července příštího roku. Bude nutné přepojit technologie a provést rekonstrukci. Úprav se dočká i okolí bazénu tak, aby byl přístup bezbariérový.

Většinu peněz na stavbu bazénu vyčlenilo ze svého rozpočtu město, 90 miliony korun přispěla na stavbu Národní sportovní agentura.

Brněnský bazén není jediným na jižní Moravě, na který se plavci mohou těšit. Za dva roky se má otevírat také bazén ve Znojmě, který se začal stavět v červenci a jeho cena je 350 milionů korun.

Provozovatelé bazénů se kvůli pandemii covidu-19 potýkali s obrovskými problémy, protože je museli na mnoho měsíců zavřít. Ztráty společnosti Starez-sport, která provozuje ještě akvapark v Kohoutovicích a bazén na Ponávce a také lázně v Rašínově ulici, dosahovaly desítek milionů korun i při maximální snaze snížit náklady na minimum. "Kdybychom neměli město jako vlastníka a byli soukromá společnost, patrně by nás to položilo. Přežili jsme jen díky penězům z města. Také jsme nechtěli propouštět, protože ti, kteří zaměstnance propustili, je dnes jen obtížně shánějí," popsal situaci Mikš.
0 komentářů
přidat komentář

Související články