V Brně bylo otevřeno zrekonstruované Moravské náměstí

Vložil
ČTK
15.09.2010 17:10
Brno

Brno - Po bezmála roce dnes v Brně slavnostně otevřeli zrekonstruované Moravské náměstí a Běhounskou ulici v centru města. Při obnově za více než 150 milionů Kč byly opraveny kanalizační, vodovodní a další sítě a vyměněno pouliční osvětlení. Na prostranství dnes byly zároveň odhaleny další dvě z celkem čtyř plánovaných soch.
    Podle magistrátu byla obnova prostranství před kostelem svatého Tomáše a budovou Nejvyššího správního soudu nezbytná. "Především jsme chtěli opravit zastaralé inženýrské sítě a z  Moravského náměstí udělat skutečný veřejný prostor pro setkávání a odpočinek obyvatel," uvedl primátor Roman Onderka. Podle něj zhruba polovinu z celkových výdajů na opravu hradily prostředky z EU.
    Městská hromadná doprava se mezi Červený kostel a Moravské náměstí vrátila už s počátkem školního roku. Skončila tam první fáze opravy, díky kterým mnohé tramvaje jezdí po svých trasách.
    Na náměstí dnes technici instalovali další dvě ze čtyř zamýšlených soch - fontánu s kamennou obrubou a mírně zvlněnou vodní hladinou jako alegorii mírnosti a bronzový model zobrazující město Brno v době neúspěšného švédského obléhání v roce 1645. Model je alegorií prozíravosti. Minulý týden už technici na náměstí instalovali muže zvedajícího v podřepu ze země kvádr, kterého ztvárnil sochař Marius Kotrba jako alegorii spravedlnosti.
    Historickou mapu Brna vyrobila slévárna DSB EURO z Blanska, která dělala například pro Bratislavu obří, šestitunovou sochu Milana Rastislava Štefánika.
    Původně měl prostranství vévodit čtvrtý monument - jezdecká socha markraběte Jošta Lucemburského (1351 až 1411). Na náměstí zatím nebude. Radní sice vyhlásili výtvarnou soutěž, ale vítězné dílo neobjednali, protože se jim nelíbilo.
    Instalace objektů je součástí záměru Sochy pro Brno, který odstartovalo minulé vedení radnice v čele s ODS. Idea původně měla vnést do prostranství Brna upomínky na výrazné osobnosti spjaté s Brnem, literáty, vědce i umělce, kteří tu nechali svou stopu. Záměr postupně nabral směr instalace sochařských objektů jako takových.
    Moravské náměstí se začalo opravovat loni v říjnu.
10 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Spravedlnost
salveveritas
16.09.10 02:37
ale vzdyt
Jan Sommer
17.09.10 10:07
ad pan Sommer
Kaker
17.09.10 11:54
trestanec
Tomáš Vích
17.09.10 12:59
zobrazit všechny komentáře

Související články